O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi tomonidan 2021 yilda amalga oshirilgan davlat-xususiy sheriklik loyihalari yuzasidan HISOBOT
Agentlik tomonidan tegishli vazirlik va idoralar bilan bigalikda 2021 yil davomida jami 183 ta davlat-xususiy sheriklik (DXSh) loyihalari bo‘yicha, jumladan energetika sohasida 5 ta, kommunal xizmatlar sohasida 2 ta, transport sohasida 1 ta, sog‘liqni saqlash sohasida 19 ta, suv xo‘jaligi sohasida 97 ta, ekologiya sohasida 28 ta, ta’lim sohasida 6 ta, hunarmandchilik sanoati sohasida 13 ta, madaniyat sohasida 8 ta hamda sport, qishloq xo‘jaligi, axborot texnologiyalari va xuquqni muxofaza qilish sohalarida 1 tadan, ya’ni umumiy qiymati 2,6 mlrd. AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan loyihalar ustida ishlar olib borildi.
- DXSh to‘g‘risidagi bitimi imzolangan loyihalar soni – 160 ta;
- DXSh to‘g‘risidagi bitimi imzolanish arafasida bo‘lgan loyihalar soni – 4 ta;
• Tender bosqichida bo‘lgan loyihalar soni – 19 ta;
Ushbu loyihalarni sohalar kesimida tahlil qilinganda:
2021 yil davomida energetika sohasida 5 ta loyihalar bo‘yicha ishlar olib borilgan bo‘lib, quyidagi 1 ta loyiha bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan:
– Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qorao‘zak tumanida 100 MVt shamol elektr stantsiyasini qurish (Evropa taraqqiyot va tiklanish banki ko‘magida) (loyiha qiymati – 108 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil; tender g‘olibi taklifidan kelib chiqib aniqlanadi).
Bundan tashqari, Xalqaro moliya korporatsiyasi ko‘magida 3 ta va Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida 1 ta amalga oshirilayotgan DXSh loyihalari bo‘yicha tender savdolari davom etmoqda:
– Buxoro viloyati Olot tumanida 250 MVt quvvatga ega quyosh foto elektr stantsiyasini qurish (loyiha qiymati – 213 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil);
– Xorazm viloyati Xozarasp tumanida 100 MVt quvvatga ega quyosh foto elektr stantsiyasini qurish (loyiha qiymati – 61 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil);
– Namangan viloyati Pop tumanida 150 MVt quvvatga ega quyosh foto elektr stantsiyasini qurish (loyiha qiymati – 92 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil);
– Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida 300 MVt quvvatga ega quyosh foto elektr stantsiyasini qurish (loyiha qiymati – 210 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil).
2022-2026 yillar davomida energetika sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 9 ta loyihalar bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari davom etmoqda:
– Qoraqalpog‘iston Respublikasida 200 Mvt Shamol elektr stantsiyasini qurish (EBRD Wind II);
– Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 700 Mvt Shamol elektr stantsiyasini qurish (EBRD Wind III);
– Hududlara “Toyota Tsusho” Corp. bilan hamkorlikda 500 MVt shamol elektr stantsiyasini qurish (240-720 saqlash batareyalari bilan);
– Qashqadaryo viloyatida (Muborak yoki Ko‘kdumaloq tumanida) 300 MVt quyosh fotoelektr stantsiyasini qurish;
– Toshkent shahridagi 4 ta issiqlik elektr stantsiyalarni modernizatsiya qilish va kogeneratsion texnologiyalarni joriy etish (1-bosqich);
– Toshkent shahridagi issiqlik elektr stantsiyalarni modernizatsiya qilish va kogeneratsion texnologiyalarni joriy etish (2-bosqich);
– Jizzax viloyati gaz ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish;
– Toshkent shahar gaz ta’minoti tizimini boshqaruvga topshirish;
– Toshkent shahar elektr energiyasi taqsimot tarmog‘ini boshqaruvga topshirish.
Kommunal xizmat ko‘rsatish sohasi:
2021 yil davomida kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida 2 ta DXSh loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilgan.
Jumladan, 1 ta loyiha bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan:
– Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida Toshkent shahri issiqlik ta’minoti tizimlarini modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi (loyiha qiymati – 1,4 mln. evro; loyiha muddati – 30 yil) bo‘yicha xususiy tashabbuskor – Frantsiyaning “Veolia” kompaniyasi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borildi hamda DXSh bitimi 30.09.2021 da imzolandi;
Bundan tashqari yana 1 ta loyihani amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda va bugungi kun holatiga ko‘ra ushbu loyiha tenderining g‘olibi aniqlangan va bitim imzolanish arafasida:
– Namangan shahar kanalizatsiya tozalash inshootini modernizatsiya qilish DXSh loyihasi(loyiha qiymati – 90 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil; tender g‘olibi – Metito komnaniyasi).
2022-2026 yillar davomida kommunal xizmatlar ko‘rsatish sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 4 ta loyihalar bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari davom etmoqda:
– Toshkent shahar oqova tozalash inshootini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish;
– Kashkadaryo viloyati Dexkonobod tumanida ichimlik suvi inshootlari xamda tarmoqlar kurish va ichimlik suvi sifatini yaxshilash;
– Qarshi shahri suv oqova kanalizatsiya tizimini qurish;
– Jizzax va Buxoro viloyatlarida issiqlik ta’minoti tiziminim davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida modernizatsiya qilish.
2021 yil davomida transport sohasida 1 ta yirik davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga bo‘yicha ishlar olib borilgan bo‘lib, ushbu loyiha bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan:
– Samarqand xalqaro aeroportini modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi (loyiha qiymati – 82,8 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 20 yil). Loyiha kontseptsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan 2021 yil 2 avgust kuni tasdiqlangan. DXSh to‘g‘risidagi bitim 23.09.2021 da imzolandi.
Shuningdek, 2022-2026 yillar davomida transport sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 4 ta loyihalar bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari davom etmoqda:
– Toshkent-Andijon pullik avtomobil yo‘lini qurish:
Mazkur loyiha bo‘yicha dastlabki texnik-iqtisodiy asoslash (DTIA) xujjati Jahon banki tomonidan ishlab chiqilgan va Hukumatga taqdim etilgan. Hozirgi vaqtda Jahon banki tomonidan loyihaning investitsiyadan oldingi tadqiqoti Texnik-iqtisodiy asoslash (TIA) hujjatini ishlab chiqish chiqish uchun xalqaro maslahatchilarni (konsultantlarni) jalb qilish bo‘yicha ishlar boshlangani haqida ma’lum qilindi.
– Toshkent-Samarqand pullik avtomobil yo‘lini qurish:
ETTB Avstriyaning ILF Consulting Engineers kompaniyasi bilan birgalikda loyihaning dastlabki texnik-iqtisodiy asoslash xujjatini ishlab chiqib 2021 yil 1 iyulda taqdim etishdi. Mazkur xujjat tegishli vazirlik va idoralar tomonidan o‘rganib chiqilmoqda. Keyingi bosqich: to‘liq Texnik-iqtisodiy asoslash hujjatini ishlab chiqish.
– Samarqand va Shahrisabz shaharlari orasidagi 66 kmlik avtomobil yo‘li va Tahtaqoracha dovonida 4,4 kmliktunnel qurish;
– Respublika Xalqaro aeroportlarni modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish (Asos: PQ-4300).
Xalqaro aeroportlarni modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi bo‘yicha Jahon banki mutaxassislari o‘rganish ishlarini olib bormoqda.
Sog‘liqni-saqlash sohasi:
2021 yil davomida sog‘liqni saqlash sohasida 19 ta DXSh loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirilgan bo‘lib, jami qiymati 30,96 mln AQSh dollari bo‘lgan 17 ta loyiha bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan.
Bundan tashqari, yana 2 ta DXSh loyihasi bo‘yicha DXSh bitimi imzolanishi arafasida.
2022-2026 yillar davomida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 4 ta loyihalar bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari olib borilmoqda:
– Xalqaro moliya korporatsiyasining maslahat ko‘magida Farg‘ona, Toshkent, Samarqand va Xorazm viloyatlarida ko‘p tarmoqli shifoxona tashkil etish;
– Xalqaro moliya korporatsiyasining maslahat ko‘magida nurli (Radio) terapiya tibbiyot markazi tashkil etish;
– Osiyo taraqqiyot bankining maslahat ko‘magida xududlarda poliklinika va tibbiyot markazlarini tashkil etish;
– “Samarqand shahar stomatologiya poliklinikasi” DUK negizida stomatologiya markazini tashkil etish.
2021 yil davomida suv xo‘jaligi sohasida 97 ta DXSh loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirildi hamda bugungi kun holatiga umumiy qiymati 9,6 mln AQSh dollari bo‘lgan 97 ta DXSh bitimi imzolangan.
2022-2026 yillar davomida suv xo‘jaligi sohasida amalga oshirish rejalashtirilgan har birining qiymati 1 mln.AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan yana 6 ta DXSh loyihalari bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
2021 yil davomida ekologiya sohasida 28 ta DXSh loyiha ustida ishlar olib borilmoqda va umumiy qiymati 21,84mln AQSh dollari bo‘lgan 13 ta loyiha bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan hamda 15 ta loyiha bo‘yicha tender jarayonlari davom etmoqda.
2022-2026 yillar davomida ekologiya sohasida amalga oshirish rejalashtirilgan 8 ta loyiha bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
Ular orasida eng muhimi Toshkent shahar va Toshkent viloyatida maishiy chiqindilarni to‘plash, olib chiqish, saralash va qayta ishlash klaster xizmatlarini DXSh asosida boshqarish loyihasidir (loyixa qiymati – 300 mln AQSh dollari).
2021 yil davomida ta’lim sohasida umumiy qiymati 3,24mln AQSh dollari bo‘lgan 6 ta DXSh loyihalarini bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirildi va ushbu loyihalar bo‘yicha DXSh bitimi imzolandi.
2022-2026 yillar davomida ta’lim sohasida yana 7 ta loyiha bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilmoqda:
– Osiyo taraqqiyot bankining maslahat ko‘magi bilan qiymati tahminan
80 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Toshkent shahri va Toshkent viloyatida
16 ta umumta’lim maktablarini DXSh asosida qurish loyihasi;
– Xalqaro moliya korporatsiyasining maslahat ko‘magi yordamida qiymati tahminan 50 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Respublikada DXSh asosida 15 ta umumta’lim muassasalarini (maktablar) tashkil etish loyihasi;
– Evropa tiklanish va taraqqiyot bankining maslahat ko‘magi yordamida qiymati tahminan 50 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Respublikada DXSh asosida 15 ta umumta’lim muassasalarini (maktablar) tashkil etish loyihasi;
– “Delphos International” kompaniyasi ko‘magida hududlarda DXSh asosida 50 ta umumta’lim maktablarini tashkil etish;
50 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Respublikada DXSh asosida 20 ta maktabgacha ta’lim muassasalari (bog‘chalar) tashkil etish;
150 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan DXSh asosida 100 ta Oliy ta’lim muassasalari uchun yotoqxonalar tashkil etish loyihasi;
– Samarqand davlat universiteti hududida 350 o‘rinli talabalar turar joyini tashkil etish.
Sport sohasi:
2021 yil davomida sport sohasida quyidagi 1 ta DXSh loyihasi bo‘yicha ishlar olib borildi va bitim imzolandi:
– Xorazm viloyati Urganch shahridagi O‘zbekiston «Yoshlik» jismoniy tarbiya va sport jamiyati Xorazm viloyati mintaqaviy bo‘limining bo‘sh yer maydonida zamonaviy yopiq suv havzasi va sport majmuasini tashkil etish loyihasi (loyixa qiymati – 0,6 mln AQSh dollari).
2022-2026 yillar davomida sport sohasida quyidagi 1 ta DXSh loyihasi bo‘yicha loyihaoldi xujjatlar tayyorlash jarayonidavom etmoqda:
– O‘zbekiston tumani Bolalar va o‘smirlar sport maktabining markaziy o‘yingoxi (futbol standioni)ni rekonstruktsiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi (loyixa qiymati – 2 mln AQSh dollari).
Hunarmandchilik sanoati sohasi:
2021 yil davomida hunarmandchilik sanoati sohasida umumiy qiymati 0,54mln AQSh dollari bo‘lgan sohasida 13 ta DXSh loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirildi va ushbu loyihalar bo‘yicha DXSh bitimi imzolandi.
Madaniyat sohasi:
2021 yil davomida madaniyat sohasida umumiy qiymati 4,87mln AQSh dollari bo‘lgan 8 ta DXSh loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirildi va ushbu loyihalar bo‘yicha 7 ta DXSh bitimi imzolandi va quyidagi 1 ta DXSh loyihasi bo‘yicha bitim imzolanish arafasida:
– Andijon viloyati Baliqchi tumani «Bolalar madaniyat va istirohat bog‘i»ni DXSh asosida rekonstruktsiya qilish va jixozlash loyihasi(loyixa qiymati – 2 mln AQSh dollari).
Axborot texnologiyalari sohasi:
2021 yil davomida axborot texnologiyalari sohasida 1 ta DXSh loyihasi bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan:
– «CPRT TURON» MChJ tomonidan tashabbus qilingan markirovkalarni monitoring qilish va mahsulotni kuzatish bo‘yicha milliy axborot tizimini yaratish, ekspluatatsiya qilish va texnik xizmat ko‘rsatish DXSh loyihasi (loyihaning dastlabki qiymati – 20 mln. AQSh dollari) bitimi 29.12.2020y da imzolandi.
Qishloq xo‘jaligi sohasi:
2021 yil davomida qishloq xo‘jaligi sohasida 1 ta DXSh loyihasi bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan:
– «Xorazm baliq sanoat agro» MChJ tomonidan tashabbus qilingan Toshkent viloyati Yangi yo‘l tumanidagi Baliqchilik ilmiy-tadqiqot institutda nasilchilikni rivojlantirish kompleksini tashkil etish DXSh loyihasi (loyihaning dastlabki qiymati – 4,72 mln. AQSh dollari).
Huquqni muxofaza qilish sohasi:
2021 yil davomida huquqni muxofaza qilish sohasida 1 ta DXSh loyihasi bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan:

Проекты, реализованные Агентством развития государственно-частного партнерства при Министерстве финансов Республики Узбекистан в 2021 году ОТЧЕТ
Всего Агентством совместно с профильными министерствами и ведомствами в 2021 году реализовано 183 проекта государственно-частного партнерства (ГЧП), в том числе 5 в сфере энергетики, 2 в сфере ЖКХ, 1 в сфере транспорта, 19 в сфере здравоохранения. сектор, 97 в водном хозяйстве, 28 в сфере экологии, 6 в сфере образования, 13 в сфере промышленности, 8 в сфере культуры и по одному в каждой сфере – спорт, сельское хозяйство, информационные технологии и правоохранительная деятельность, всего стоимостью более 2,6 млрд долларов США.
Из которых:
- Количество проектов, по которым подписано соглашение о ГЧП – 160;
- Количество проектов накануне подписания соглашения о ГЧП – 4;
• Количество проектов на стадии тендера – 19;
При анализе этих проектов по секторам:
Энергетика:
В 2021 году в сфере энергетики реализовано 5 проектов, из них подписано соглашение по следующему 1 проекту:
– Строительство ветропарка мощностью 100 МВт в Караозакском районе Республики Каракалпакстан (при поддержке Европейского банка реконструкции и развития) (стоимость проекта – 108 млн долларов США; продолжительность проекта – 25 лет).
Кроме того, проводятся тендеры по 4 проектам ГЧП:
– Строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 250 МВт в Алатском районе Бухарской области (стоимость проекта – 213 млн долларов США, срок реализации проекта – 25 лет);
– Строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт в Хозараспском районе Хорезмской области (стоимость проекта – 61 млн долларов США, срок реализации проекта – 25 лет);
– Строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 150 МВт в Попском районе Наманганской области (стоимость проекта – 92 млн долларов США, срок реализации проекта – 25 лет);
– Строительство солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 300 МВт в Гузарском районе Кашкадарьинской области (стоимость проекта – 210 млн долларов США, срок реализации проекта – 25 лет).
В процессе подготовки и изучения документов по 9 проектам в сфере энергетики на 2022-2026 годы:
- Строительство ветроэлектростанции мощностью 200 МВт в Республике Каракалпакстан (ЕББР Wind II);
- Строительство ветроэлектростанции мощностью 700 МВт в Республике Каракалпакстан и регионах (ЕБРР Wind III);
- Строительство солнечных фотоэлектрических станций мощностью 300 МВт в регионах;
- Строительство ВЭС мощностью 500 МВт (с аккумуляторными батареями 240-720 МВт);
- Модернизация 4-х ТЭС в Ташкенте и внедрение когенерационных технологий (Этап 1);
- Модернизация ТЭС в Ташкенте и внедрение когенерационных технологий (Этап 2);
- Модернизация системы газоснабжения Джизакской области;
- Передача системы газоснабжения города Ташкента в управление;
- Передача в управление Ташкентской городской распределительной сети.
В течение 2021 года проделана большая работа по реализации 2-х проектов ГЧП в сфере ЖКХ.
В частности, по 1 проекту подписано соглашение о ГЧП.:
– При поддержке Азиатского банка развития проведены прямые переговоры с французской компанией Veolia, частным инициатором проекта модернизации и управления системами теплоснабжения г.Ташкента (стоимость проекта – 1,4 млрд евро, продолжительность проекта – 30 лет) и соглашение о ГЧП. Подписано 30.09.2021.
Кроме того, следующий проект находится в преддверии подписания соглашения о ГЧП:
– Проект модернизации очистных сооружений г. Намангана (стоимость проекта – 90 млн. долларов США, срок проекта – 25 лет, победитель тендера – Metito).
В процессе подготовки и изучения еще 4-х проектных документов в сфере ЖКХ на 2022-2026 годы:
- Модернизация и управление Ташкентскими очистными сооружениями на основе государственно-частного партнерства;
- Строительство объектов и сетей питьевого водоснабжения в Дехканабадском районе Кашкадарьинской области и улучшение качества питьевой воды;
- Строительство канализации в г. Карши;
- Модернизация системы теплоснабжения Джизакской и Бухарской областей на основе государственно-частного партнерства.
Транспорт:
Всего в 2021 году реализован 1 крупный проект в транспортной сфере.
Проведена работа по реализации проектов государственно-частного партнерства, по данному проекту подписано соглашение о ГЧП:
– Модернизация и управление Самаркандским международным аэропортом
Проект (стоимость проекта – 82,8 млн долларов США; продолжительность проекта – 20 лет). Концепция проекта утверждена Кабинетом Министров Республики Узбекистан 2 августа 2021 года. Соглашение о ГЧП подписано 23.09.2021 года.
В течение 2022-2026 годов ведутся работы по реализации еще 4 проектов ГЧП в транспортной сфере:
– Строительство платной дороги Ташкент-Андижан:
Первоначальное технико-экономическое обоснование (DTIA) для этого проекта было разработано Всемирным банком и представлено правительству. Сообщается, что Всемирный банк уже начал работу по привлечению международных консультантов для разработки предынвестиционного технико-экономического обоснования (ТЭО) проекта. Консультантов планируется привлечь к концу 2021 года.
– Строительство платной дороги Ташкент-Самарканд:
ЕБРР в сотрудничестве с австрийской компанией ILF Consulting Engineers разработал первичное ТЭО проекта и представил его 1 июля 2021 года. Этот документ изучается соответствующими министерствами и ведомствами. Следующий этап: разработка полного ТЭО.
– Модернизация дороги Самарканд-Шахрисабз и строительство тоннеля на перевале Тахтакорача;
– Модернизация и управление международными аэропортами Республики (ПП-4300).
Секторздравоохранения:
В течение 2021 года приняты меры по реализации 19 проектов ГЧП в сфере здравоохранения, из них по 17 проектам заключены соглашения о ГЧП.
Кроме того, еще 2 проекта ГЧП находятся на грани подписания соглашений о ГЧП.
В течение 2022-2026 гг. ведутся исследования еще по 4 проектам в области здравоохранения:
- Создание многопрофильной больницы в Ферганской, Ташкентской, Самаркандской и Хорезмской областях при содействии Международной финансовой корпорации (МФК);
- Создание медицинского центра Радиотерапия при поддержке Международной финансовой корпорации (МФК);
- Создание поликлиник и медицинских центров в регионах при поддержке Азиатского банка развития (АБР);
- Создание стоматологического центра на базе ГУП «Самаркандская городская стоматологическая поликлиника».
Сектор водного хозяйства и ирригации:
Приняты меры по реализации 97 проектов ГЧП в водном хозяйстве в 2021 году, на сегодняшний день по 97 проектам подписаны соглашения о ГЧП.
В период с 2022 по 2026 год ведутся исследования еще по 6 проектам ГЧП в водном хозяйстве, каждый стоимостью более 1 млн долларов.
Секторэкологии:
В 2021 году велась работа по 28 проектам ГЧП в сфере экологии.
На сегодняшний день соглашения о ГЧП подписаны по 13 проектам на общую сумму около 21,8 млн долларов.
В тендере – 15 проектов.
В течение 2022-2026 годов ведутся исследования по 8 проектам в области экологии.
Среди них самым крупным является проект управления услугами кластера по сбору, вывозу, сортировке и переработке бытовых отходов в Ташкенте и Ташкентской области на основе ГЧП, который оценивается в $300 млн.
Секторобразования:
В течение 2021 года приняты меры по реализации 6 проектов ГЧП в сфере образования, по данным проектам заключены соглашения о ГЧП.
В течение 2022-2026 гг. ведутся исследования еще по 7 проектам в сфере образования:
– Проект строительства 16 школ в г.Ташкенте и Ташкентской области при консультационной поддержке Азиатского Банка Развития (стоимость проекта $80 млн);
– Проект по созданию 15 общеобразовательных школ (школ) в республике на основе ГЧП при содействии консалтинга Международной финансовой корпорации, стоимость которого составляет около 50 млн. долларов США;
– Проект создания 15 общеобразовательных школ (школ) в республике на основе ГЧП при консультационной поддержке Европейского банка реконструкции и развития стоимостью около 50 млн долларов США;
– Проект создания 50 общеобразовательных школ (школ) в Республике на основе ГЧП, при консультационной поддержке «DelphosInternational»;
– Создание 20 дошкольных образовательных учреждений (детских садов) в республике на основе ГЧП по рекомендации Азиатского банка развития, ориентировочная стоимость 50 млн. долларов США;
– Проект создания общежитий для 100 высших учебных заведений на основе ГЧП с консультацией Азиатского банка развития, ориентировочная стоимость 150 млн долларов США;
– Организация общежития на 350 мест на территории Самаркандского государственного университета.
Спорт:
В течение 2021 года реализован и подписан следующий 1 проект ГЧП в сфере спорта:
– Проект создания современного крытого плавательно-спортивного комплекса на пустующем земельном участке Хорезмского областного отделения Общества физической культуры и спорта Узбекистана «Ёшлик» в г. Ургенче Хорезмской области.
В процессе подготовки предпроектной документации по следующему
1 проекту ГЧП в сфере спорта на 2022-2026 годы:
-Реконструкция и управление центральным стадионом (футбольным стадионом) Детско-юношеской спортивной школы Узбекистана района.
Ремесленнаяпромышленность:
В течение 2021 года приняты меры по реализации 13 проектов ГЧП в промышленном секторе на общую сумму 0,54 млн долларов США, по данным проектам подписаны соглашения о ГЧП.
Секторкультуры:
В течение 2021 года реализовано и подписано 7 проектов ГЧП в сфере культуры.
Кроме того, ведутся работы по следующему 1 проекту ГЧП, а в преддверии подписания соглашения:
– Проект реконструкции и оснащения «Детского парка культуры и отдыха» Балыкчинского района Андижанской области на основе ГЧП (стоимость проекта – 2 млн долларов США);
Секторинформационныхтехнологий:
В период 2021 года выполнены проектные работы по 1 проекту ГЧП в сфере информационных технологий:
- 12.2020 подписано Соглашение о создании, эксплуатации и сопровождении национальной информационной системы мониторинга и маркировки маркировок, инициированное ООО «CPRTTuron» (начальная стоимость проекта – 20 млн. долларов США).
Сельскохозяйственныйсектор:
В течение 2021 года заключено соглашение о ГЧП по 1 проекту ГЧП в агропромышленном комплексе:
– Проект по созданию племенного комплекса на базе НИИ рыбного хозяйства в Янгиёлском районе Ташкентской области, инициированный ООО «XorazmBaliqSanoatAgro» (начальная стоимость проекта – 4,72 млн долларов США).
Правоохранительныйсектор:
В 2021 году подписано соглашение о ГЧП по 1 проекту ГЧП в сфере правоохранительной деятельности:
– Проект строительства объектов инфраструктуры для развития Навоийской областной прокуратуры на условиях ГЧП (стоимость проекта – 3 млн. долларов США; срок реализации проекта – 3 года).