“ACWA Power” kompaniyasi Qoraqalpog’iston Respublikasida shamol elektr stantsiyasini qurish DXSH loyihasi bo’yicha tender g’olibi deb topildi
Joriy yilning 30 sentyabr kuni Qoraqalpogʼiston Respublikasining Qoraoʼzak va Beruniy tumanlarida davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosidagi 100 MVt quvvatga ega shamol elektr stantsiyasini qurish loyihasi boʼyicha idoralararo tender komissiyasi tomonidan “ACWA Power” (Saudiya Arabistoni) kompaniyasi xalqaro tender gʼolibi deb tasdiqlandi.
2021 yil 16 sentyabr kuni talabgorlarning tender takliflari solingan konvertlarni ochish marosimi bo’lib o’tdi. Tender g’olibi deb topilgan “ACWA Power” kompaniyasi ishlab chiqariladigan 1 kVt*s elektr energiya uchun 2,5695 AQSh tsentiga teng tarifni taklif qilgan.
“Masdar” (BAA) kompaniyasi esa ishlab chiqariladigan 1 kVt*s elektr energiya uchun 2,6550 AQSh tsentiga teng tarifi bilan ushbu tenderning zaxiradagi gʼolibi deb topildi.
Mazkur loyihaga 70ga yaqin xorijiy kompaniya tenderda ishtirok etish qiziqishini bildirgan. Salohiyatli investorlarni aniqlash boʼyicha oʼtkazilgan tanlovda Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya, Rossiya, Singapur, Chexiya va Frantsiyadan 16 ta kompaniya ishtirok etib, ulardan 12 tasi tanlovning birinchi bosqichidan muvaffaqiyatli oʼtgan.
Tenderning yakuniy bosqichida Birlashgan Arab Amirliklarining “Abu Dhabi Future Energy company PJSC” (Masdar) (BAA) kompaniyasi, “ACWA Power” (Saudiya Arabistoni) va “Voltalia” (Frantsiya) kompaniyasi oʼzaro raqobatlashgan.
Investitsiyaviy majburiyatlarga muvofiq, shamol elektr stantsiyasi 2023 yilning oʼrtalariga kelib ishga tushiriladi. Elektr stantsiyasining ishga tushirilishi yiliga 400 million kVt/s ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqarishni taʼminlaydi hamda Qoraqalpogʼiston Respublikasining Qoraoʼzaq va Beruniy tumanlari hududida joylashadi.
Ushbu davlat-xususiy sheriklik loyihasi Oʼzbekiston Hukumatining muqobil elektr energiya manbalarini joriy yetish orqali mamlakat energetika balansini diversifikatsiya qilishga qaratilgan dasturining bir qismidir. Uning amalga oshirilishi mamlakatning umumiy energiya balansida qayta tiklanadigan manbalardan hosil boʼladigan elektr energiyasi ulushini 25 foizga yetkazish maqsadiga erishishga xizmat qiladi hamda 110 mingga yaqin xonadonga elektr energiyasi yetkazib berish, atmosferaga chiqariladigan uglerod chiqindilarini yiliga 157 ming tonnaga kamaytirish va qurilish davrida mingdan ortiq yangi ish oʼrni yaratishga imkon beradi.

“ACWA Power” утверждена победителем тендера по проекту строительства ветряной электростанции в Республике Каракалпакстан на основе ГЧП
30 сентября текущего года межведомственная тендерная комиссия по проекту строительства ветряной электростанции мощностью 100 МВт на основе принципов государственно-частного партнерства в Караузакском и Берунийском районах Республики Каракалпакстан утвердила компанию “ACWA Power” (Саудовская Аравия) победителем международного тендера.
16 сентября 2021 года состоялась церемония вскрытия конвертов с предложениями претендентов. Победитель тендера – компания “ACWA Power” предложила тариф, равный 2,5695 центам США за 1 кВт*ч произведенной электроэнергии.
А компания “Масдар” (ОАЭ) была утверждена резервным победителем данного тендера с тарифом, эквивалентным 2,6550 центам США за 1 кВт*ч произведенной электроэнергии.
Около 70 иностранных компаний выразили заинтересованность в участии в данном тендере. 16 компаний из Китая, Южной Кореи, Японии, Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов, Турции, России, Сингапура, Чехии и Франции приняли участие в конкурсе по определению квалификации инвесторов, и 12 из них успешно прошли первый этап тендера.
На заключительном этапе тендера между собой соревновались компании “Abu Dhabi Future Energy Company PJSC” (Масдар) (ОАЭ), “ACWA Power” (Саудовская Аравия) и “Voltalia” (Франция).
В соответствии с инвестиционными обязательствами ветряная электростанция будет запущена к середине 2023 года. Запуск производства электроэнергии обеспечит выработку 400 млн кВт/ч экологически чистой электроэнергии ежегодно и будет расположен на территории Караузакского и Берунийского районов Республики Каракалпакстан.
Этот проект государственно-частного партнерства является частью программы Правительства Узбекистана, направленной на диверсификацию энергетического баланса страны за счет внедрения альтернативных источников электроэнергии. Его реализация послужит достижению цели увеличения доли электроэнергии, вырабатываемой из возобновляемых источников, в общем энергобалансе страны на 25 процентов и позволит обеспечить электроэнергией около 110 тысяч домохозяйств, сократить выбросы углерода до 157 тысяч тонн в год и создать более тысячи новых рабочих мест в период строительства.