Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetiga xususiy tashabbuskor «MUHTASHAM STROY CONSTRUCTION» MCHJ tomonidan tashabbus taklifi, shu jumladan loyiha konsepsiyasi taqdim etilgan. Mazkur loyihada Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Nukus shahri, Ch.Adbiray ko‘chasi 1 uy, Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universiteti hududida (0.3 gektar) yer maydonida 500 o’ringa mo’ljallangan talabalar turar joyi binosini qurish va faoliyatini tashkil etish rejalashtirilgan.
O’zbekiston Respublikasining “Davlat-xususiy sheriklik to’g’risida” 2019-yil 10-maydagi O’RQ-537-son Qonuniga va O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibini takomillashtirish to’g’risida” 2020-yil 26-apreldagi 259-son qaroriga muvofiq mazkur loyihaning konsepsiyasi Qoraqalpoq davlat universiteti tomonidan joriy yilning 9-iyunida tasdiqlangan.
Qoraqalpoq davlat universiteti talabalarini zamonaviy shinam turar joy bilan ta’minlash rejalashtirilgan.
Ushbu loyihani amalga oshirishda manfaatdor tomonlar qiziqish bildirish uchun so’rov va takliflarini 2022-yil 27-iyul Toshkent vaqti bilan soat 18:00 gacha topshirishlari lozim.

Karakalpak State University named after Berdakh was offered an initiative proposal by the private initiative “MUHTASHAM STROY CONSTRUCTION” LLC, including a project concept. In this project, it is planned to organize the construction and activities of the Karakalpak State University at Ch.Abdirov St. 1, Nukus city, Republic of Karakalpakistan (0.3 hectares), the building of the student residence, designed for 500 places on the land.
Decree of the president of the Republic of Uzbekistan on measures to ensure more effective organization of the process of acquisition of rights over land parcels and other immovable property as part of the South Caucasus pipeline expansion project more.In accordance with the decision № 259 of 26 April, the concept of this project was approved by the Karakalpak State University 9 in June of this year.
It is planned to provide students of Karakalpak State University with modern comfortable accommodation. Requests and proposals for interested parties to express interest in the implementation of this project are scheduled for 27 of July, 2022 in Tashkent time 18:00 must submit up to.
- Karakalpak State University named after Berdakh: at Abdirov St. 1, Nukus city, Republic of Karakalpakstan, Uzbekistan, E-mail: karsu_info@edu.uz, website: https://karsu.uz , Phone number: 998612236078, fax: : 998612236078;
In accordance with Article 17 of the law “On civil servants In accordance with Article 17 of the law ”On civil servants”, in case of receipt of a request for interest and tenders (proposals), the Ministry of Higher Education will conduct a tender to identify a private partner with the participation of a private initiator and third parties interested in the project.