Toshkent, O‘zbekiston, 2020 yil 5 mart. O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi va Jahon banki guruhiga kiruvchi Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan hamkorlikda Sirdaryo CCGT loyihasi bo‘yicha xalqaro investorlar uchun anjuman o‘tkazdi. Tadbirda moliyaviy institutlar, xususiy sheriklik loyihasini ishlab chiquvchilar va boshqa manfaatdor tomonlar ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun: Sirdaryo viloyatida davlat-xususiy sheriklik (DXSh) shartlari asosida 1,1 milliard 1300 MVt quvvatga ega yangi issiqlik elektr stantsiyasi (IES) quriladi va 2022 yilda IES foydalanishga topshiriladi.
Tadbir davomida Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Yaqin Sharq va Evropaning 30 dan ortiq salohiyatli investorlari, shuningdek, bir qator moliya institutlari, muhandislik ta’minoti qurilishi pudratchilari va maslahatchilari loyihaning ko‘lami va bitim tuzish shartlari, O‘zbekistonning energetika sektori, bu borada me’yoriy-huquqiy baza va sohadagi DXSh loyihalari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Ushbu kompaniyalar ro‘yxatiga nazar tashlasak, Sumitomo, Mitsui, Hyundai, EDF, Daewoo, Mitsubishi, Marubeni, Siemens kabi eng yirik global energiya korporatsiyalarini ko‘rish mumkin.
“Ushbu loyiha tanlovi mamlakatga dunyo bozori etakchilari qiziqishining oshishiga imkoniyatni beradi. Investorlar uchun tashkil etilgan uchrashuv esa tender jarayonining shaffof va raqobatdosh bo‘lishini ta’minlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Bu sarmoyadorlarning O‘zbekistonga bo‘lgan ishonchini oshiradi va mamlakatning sarmoyaviy muhitiga uzoq muddatli ijobiy ta’sir ko‘rsatadi”, – dedi Xalqaro moliya korporatsiyasining Evropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Vibke Shlyomer.
Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi direktori va Moliya vazirining o‘rinbosari G‘olib Xoljigitov esa “Sirdaryoga investitsiya kiritish bu O‘zbekistonda sohadagi muammolarni hal qilish bo‘yicha umumiy strategiyaning muhim qismidir. Bu ushbu sektorni yanada jonlantirishga xizmat qiladi”, – deya ta’kidladi.
“Biz Toshkentdagi Investitsiyaviy anjumanimizda martabali mehmonlarni ko‘rib turganimizdan juda mamnunmiz. Biz energetika sohamizni isloh qilishga kirishdik. Ular bu yo‘lda biz bilan birga ekanliklarini bildirdilar. Mazkur davlat-xususiy sheriklik loyihasining muvaffaqiyatli amalga oshirilishi elektr ta’minoti barqarorligini oshiradi va tabiiy gazdan samarali foydalanishni ta’minlaydi”, – dedi O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi loyihaviy byurosi direktorining o‘rinbosari Bahrom Umarbekov.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Sirdaryo CCGT elektr stantsiyasini qurish bo‘yicha ikki bosqichli tender e’lon qilgan. Xususiy sherik hukumat tomonidan zavodni moliyalashtirish, loyihalashtirish, qurish, ishlatish, texnik xizmat ko‘rsatish va topshirish bo‘yicha uzoq muddatli bitim tuzish uchun tanlov savdosi orqali tanlanadi. Tranzaktsiya masalalari bo‘yicha maslahatchi sifatida Xalqaro moliya korporatsiyasi hukumatga loyihani ishlab chiqish va xatarlarni tegishli ravishda davlat va xususiy sektor o‘rtasida taqsimlash uchun malakali xususiy sarmoyadorlarni jalb etadigan davlat-xususiy sektor hamkorligini tuzishda yordam bermoqda. Tender g‘olibi yil so‘ngida e’lon qilinadi.
2019 yilning 1 oktyabr kuni Toshkentda Energetika vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi va Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) o‘rtasida imzolangan kelishuvga ko‘ra, loyiha bo‘yicha konsalting xizmatlari XMK tomonidan taqdim etilmoqda.

Узбекистан объединяет ведущие мировые энергетических корпорации и инвесторов для проекта по строительству ТЭС в Сырдарьинской области в рамках ГЧП.
Ташкент, Узбекистан, 5 марта 2020 г.
Агентство по развитию ГЧП при Министерстве финансов и Министерство энергетики Узбекистана в сотрудничестве с IFC, членом Группы Всемирного банка, организовало международную конференцию для инвесторов по строительству ТЭС в Сырдарьинской области на основе ГЧП, в которой приняли участие разработчики проекта, финансовые учреждения и другие заинтересованные стороны.
Новая ТЭС мощностью 1 300 МВт и стоимостью 1,1 млрд. долл. США будет построена в Сырдарьинской области на условиях государственно-частного партнерства (ГЧП). При этом ввод ТЭС в эксплуатацию запланирован на 2022 год.
Более 30 потенциальных инвесторов из Японии, Южной Кореи, Китая, Ближнего Востока и Европы проявили интерес к энергетическим проектам ГЧП в Узбекистане. Наряду с ними ряд финансовых учреждений, подрядчиков и консультантов EPC воспользовались возможностью узнать подробнее о масштабах проекта и деталях сделки, а также об энергетическом секторе Узбекистана в целом и нормативно-правовой базе ГЧП. Список компаний включает, но не ограничивается, такие ведущие мировые энергетические корпорации, как Sumitomo, Mitsui, Hyundai, EDF, Daewoo, Mitsubishi, Marubeni, Siemens и др.
«Конкурсные торги по этому крупномасштабному проекту позволят Правительству привлечь интерес ряда лидеров рынка со всего мира. Конференция для инвесторов является важным шагом к обеспечению прозрачности и конкурентоспособности тендерного процесса. Это повысит доверие инвесторов к Узбекистану и окажет долгосрочное положительное влияние на инвестиционный климат страны», – сказал Вибке Шлёмер, Директор IFC по Европе и Центральной Азии.
Голиб Холжигитов, заместитель министра финансов и директор Агентства по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов, отметил: «Инвестиции в строительство ТЭС в Сырдарьинской области являются неотъемлемой частью общей стратегии по решению проблем, стоящих перед энергетическим сектором Узбекистана. Это позволит повысить возможности генерации энергии».
Заместитель директора Проектного офиса Министерства энергетики Республики Узбекистан Бахром Умарбеков сказал: «Мы были рады провести видео-постановку для такой выдающейся группы гостей на нашей Инвестиционной конференции в Ташкенте, все из которых признают шаги, которые мы предпринимаем для реформирования нашего энергетического сектора. Своим присутствием они продемонстрировали свою неизменную заинтересованность присоединиться к нам в этом начинании. Успешная реализация такого партнерства повысит стабильность электроснабжения и обеспечит дальнейшее эффективное использование природного газа».
Правительство Узбекистана объявило двухэтапный тендер на строительство ТЭС на Сырдарьинской ГРЭС. Частный партнер будет выбран на конкурсной основе для заключения долгосрочного соглашения с правительством о финансировании, проектировании, строительстве, эксплуатации, обслуживании и передаче завода. В качестве консультанта по сделкам IFC оказывает поддержку правительству в реализации государственно-частного партнерства, благодаря чему привлекаются квалифицированные инвесторы из частного сектора для разработки проекта и надлежащим образом распределяются риски между государственным и частным секторами. Тендер должен быть объявлен в начале 2020 года, а победитель будет объявлен в конце года.
Консалтинговые услуги по проекту предоставляет IFC. Соответствующее соглашение между IFC, Агентством по развитию ГЧП при Министерстве финансов Узбекистана и Министерством энергетики было подписано в Ташкенте 1 октября, 2019.