Toshkent, O‘zbekiston, 2020 yil 5 mart. O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi va Jahon banki guruhiga kiruvchi Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan hamkorlikda Sirdaryo CCGT loyihasi bo‘yicha xalqaro investorlar uchun anjuman o‘tkazdi. Tadbirda moliyaviy institutlar, xususiy sheriklik loyihasini ishlab chiquvchilar va boshqa manfaatdor tomonlar ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun: Sirdaryo viloyatida davlat-xususiy sheriklik (DXSh) shartlari asosida 1,1 milliard 1300 MVt quvvatga ega yangi issiqlik elektr stantsiyasi (IES) quriladi va 2022 yilda IES foydalanishga topshiriladi.
Tadbir davomida Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Yaqin Sharq va Evropaning 30 dan ortiq salohiyatli investorlari, shuningdek, bir qator moliya institutlari, muhandislik ta’minoti qurilishi pudratchilari va maslahatchilari loyihaning ko‘lami va bitim tuzish shartlari, O‘zbekistonning energetika sektori, bu borada me’yoriy-huquqiy baza va sohadagi DXSh loyihalari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Ushbu kompaniyalar ro‘yxatiga nazar tashlasak, Sumitomo, Mitsui, Hyundai, EDF, Daewoo, Mitsubishi, Marubeni, Siemens kabi eng yirik global energiya korporatsiyalarini ko‘rish mumkin.
“Ushbu loyiha tanlovi mamlakatga dunyo bozori etakchilari qiziqishining oshishiga imkoniyatni beradi. Investorlar uchun tashkil etilgan uchrashuv esa tender jarayonining shaffof va raqobatdosh bo‘lishini ta’minlash yo‘lidagi muhim qadamdir. Bu sarmoyadorlarning O‘zbekistonga bo‘lgan ishonchini oshiradi va mamlakatning sarmoyaviy muhitiga uzoq muddatli ijobiy ta’sir ko‘rsatadi”, – dedi Xalqaro moliya korporatsiyasining Evropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori Vibke Shlyomer.
Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi direktori va Moliya vazirining o‘rinbosari G‘olib Xoljigitov esa “Sirdaryoga investitsiya kiritish bu O‘zbekistonda sohadagi muammolarni hal qilish bo‘yicha umumiy strategiyaning muhim qismidir. Bu ushbu sektorni yanada jonlantirishga xizmat qiladi”, – deya ta’kidladi.
“Biz Toshkentdagi Investitsiyaviy anjumanimizda martabali mehmonlarni ko‘rib turganimizdan juda mamnunmiz. Biz energetika sohamizni isloh qilishga kirishdik. Ular bu yo‘lda biz bilan birga ekanliklarini bildirdilar. Mazkur davlat-xususiy sheriklik loyihasining muvaffaqiyatli amalga oshirilishi elektr ta’minoti barqarorligini oshiradi va tabiiy gazdan samarali foydalanishni ta’minlaydi”, – dedi O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi loyihaviy byurosi direktorining o‘rinbosari Bahrom Umarbekov.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Sirdaryo CCGT elektr stantsiyasini qurish bo‘yicha ikki bosqichli tender e’lon qilgan. Xususiy sherik hukumat tomonidan zavodni moliyalashtirish, loyihalashtirish, qurish, ishlatish, texnik xizmat ko‘rsatish va topshirish bo‘yicha uzoq muddatli bitim tuzish uchun tanlov savdosi orqali tanlanadi. Tranzaktsiya masalalari bo‘yicha maslahatchi sifatida Xalqaro moliya korporatsiyasi hukumatga loyihani ishlab chiqish va xatarlarni tegishli ravishda davlat va xususiy sektor o‘rtasida taqsimlash uchun malakali xususiy sarmoyadorlarni jalb etadigan davlat-xususiy sektor hamkorligini tuzishda yordam bermoqda. Tender g‘olibi yil so‘ngida e’lon qilinadi.
2019 yilning 1 oktyabr kuni Toshkentda Energetika vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi va Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) o‘rtasida imzolangan kelishuvga ko‘ra, loyiha bo‘yicha konsalting xizmatlari XMK tomonidan taqdim etilmoqda.

Uzbekistan brings together top global energy corporations and investors for a CCGT PPP project in Syrdarya region
Tashkent, Uzbekistan, March 5, 2020—the PPP Development Agency under the Ministry of Finance and the Ministry of Energy of Uzbekistan, in cooperation with IFC, a member of the World Bank Group, organized an international investor conference on the Syrdarya CCGT public-private partnership project, which brought together project developers, financial institutions, and other stakeholders.
A new US$ 1.1 billion 1300 MW capacity thermal power plant (TPP) under a public-private partnership (PPP) terms will be erected in the Syrdarya province, with the commissioning of the TPP scheduled in 2022.
More than 30 potential investors from Japan, South Korea, China, the Middle East, and Europe, who had expressed interest in PPP power projects in Uzbekistan, as well as a number of financing institutions, EPC contractors and consultants, took the opportunity to learn more about the project’s scope and transaction structure, Uzbekistan’s power sector and its PPP regulatory framework. The list of the companies includes but not limited with top global energy corporations such as Sumitomo, Mitsui, Hyundai, EDF, Daewoo, Mitsubishi, Marubeni, Siemens and others.
“The competitive bidding process for this large-scale project will allow the Government to attract interest from a number of market-leaders from across the world. The investor conference is an important step toward ensuring that the tender process is transparent and competitive. This will increase investor confidence in Uzbekistan and have a long-term positive impact on the country’s investment climate,” said Wiebke Schloemer, IFC Director for Europe and Central Asia.
Golib Kholjigitov, deputy Minister of Finance and the director of the Agency for Development of Public-Private Partnerships under the Ministry of Finance, said, “Investment in Syrdarya CCGT generation is an essential part of the overall strategy to tackle the challenges faced by Uzbekistan’s power sector. It will contribute to revitalizing generation.”
Deputy Director of the Project Office of the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan, Bahrom Umarbekov, said, “We were pleased to video-host such a distinguished group of guests at our Investment Conference in Tashkent, all of whom recognize the steps we are taking to reform our energy sector. They have demonstrated by their attendance, their continued interest in joining us on this journey. The successful implementation of this public-private partnership will increase the stability of electricity supply and further ensure the efficient use of natural gas.”
The government of Uzbekistan had announced a two-stage tender for the Syrdarya CCGT power-plant PPP. A private partner will be selected through a competitive tender to enter into a long-term agreement with the government to finance, design, build, operate, maintain, and transfer the plant. As transaction adviser, IFC is supporting the government to structure a public-private partnership that will attract qualified private sector investors to develop the project and allocate risk appropriately between public and private sectors. The tender is scheduled to be announced in early 2020, with the winner to be announced in the year-end.
Consulting services for the project is being provided by the International Finance Corporation. The relevant agreement between the IFC, the PPPDA under the Ministry of Finance of Uzbekistan and the Ministry of Energy was signed in Tashkent on October 1.