DXSh asosida yotoqxona qurish uchun subsidiya ajratish tartibi tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori (06.05.2022 yil, 239-son) qarori bilan Talabalar turar joylarini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish uchun Davlat budjetidan subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, talabalar turar joylarini qurish loyihalarini amalga oshirish uchun xususiy sherikka beriladigan subsidiya TTJni qurish loyiha-smeta hujjatlari bo‘yicha bir o‘ringa to‘g‘ri keladigan qiymatning 50 foizi, biroq BHMning 100 baravaridan ortiq bo‘lmagan miqdorda ajratiladi. Bunda loyihalarni amalga oshirish uchun tadbirkorlar o‘rtasida tender o‘tkaziladi.
Nizomga ko‘ra, DXSh to‘g‘risidagi bitim DXSh loyihalarining reestriga kiritilganidan so‘ng xususiy sherik davlat sherigiga subsidiya ajratish to‘g‘risida ariza bilan murojaat qiladi.
Davlat sherigi arizani 3 ish kuni ichida (qo‘shimcha o‘rganish uchun – 10 ish kuni ichida) o‘rganib chiqib, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga yuboradi.
Vazirlik taqdim etilgan arizani 5 ish kunida o‘rganib chiqib, subsidiya berish uchun davlat sherigi bilan subsidiya ajratish yuzasidan shartnoma imzolaydi.
Xususiy sherikka TTJ qurish uchun 2 ish kuni ichida davlat sherigi tomonidan birinchi bosqichda TTJ umumiy qiymatining 15 foizi miqdorida subsidiya ajratiladi.
Keyingi bosqichlarda bajarilgan ishlar dalolatnomasi imzolangan kundan 3 ish kuni ichida bajarilgan ishning 50 foizi miqdorida, birinchi bosqichda ajratilgan mablag‘larni inobatga olgan holda subsidiya ajratiladi.
Ma’lumot uchun: 2022–2025 yillarda respublika bo‘yicha jami 228 ta (joriy yilda 47 ta) talabalar turar joylari (400 o‘rinli) barpo etish nazarda tutilgan.

Утвержден порядок выделения субсидий на строительство общежитий на основе ГЧП
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан (06.05.2022 г. № 239) утверждено положение о порядке выделения субсидии из государственного бюджета на строительство для студенческого общежитий на условиях государственно-частного партнерства.
Субсидия на реализацию проектов государственно-частного партнерства (ГЧП) по строительству студенческих общежитий будет выделяться в размере 50 процентов от стоимости одного места по проектно-сметной документации, в сумме, не превышающей 100 БРВ. При этом обязателен тендер среди предпринимателей на реализацию проектов.
После внесения соглашения о ГЧП в реестр проектов частный партнер сможет подать заявку на предоставление субсидии государственному партнеру. В свою очередь, государственный партнер рассмотрит заявку в течение 3 рабочих дней (при дополнительном изучении – 10 рабочих дней) и направит ее в Министерство высшего и среднего специального образования.
Министерство в течение 5 рабочих дней рассматривает поданное заявление и подписывает с государственным партнером соглашение о предоставлении субсидии.
На первом этапе, в течение 2 рабочих дней, для строительства общежития частному партнеру предоставляется субсидия в размере 15 процентов от общей стоимости студенческого общежития.
На последующих этапах, в течение 3 рабочих дней со дня подписания акта выполненных работ, субсидия предоставляется в размере 50 процентов от выполненных работ с учетом средств, выделенных на первом этапе.
Напомним, что в 2022-2025 годах по республике предусмотрено строительство 228 студенческих общежитий. Только в этом году планируется возвести 47 общежитий на 400 мест каждое.