O‘ZBEKISTONDA SHAMOL ELEKTR ENERGIYASI LOYIHALARINI DAVLAT-XUSUSIY SHERIKLIK ASOSIDA AMALGA OSHIRISHDA MASLAHAT XIZMATINI KO‘RSATISH UCHUN XALQARO MOLIYA KORPORATSIYASI TANLANDI
23 Aprel, 2022 yil Vashington, AQSh
O‘zbekiston Respublikasida 500 megavatt shamol elektr stansiyalarini qurish maqsadida, Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) bilan maslahat xizmatini ko‘rsatish bo‘yicha kelishuv imzoladi. Mazkur kelishuv mamlakatning yashil energiyaga o‘tishi va elektr energiyasiga bo‘lgan talabni qondirishga yordam beradi.
Bu kelishuvga asosan XMK O‘zbekiston bo‘ylab 500 megavatt quvvatga ega shamol elektr stansiyalarini qurish va ulardan foydalanish uchun xususiy sektor tajribasi va kapitalini safarbar qilish maqsadida, davlat-xususiy sheriklik (DXSh) loyihasini shakllantirishda maslahat xizmatini ko‘rsatadi.
Loyiha O‘zbekistonning 2026 yilga qadar elektr energiyasini ishlab chiqarishda qayta tiklanadigan manbalar ulushini 25 foizgacha oshirish maqsadiga erishish uchun xizmat qiladi.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi shamol energiyasini rivojlantirish bo‘yicha Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YeTTB) bilan ham hamkorlik qilib kelmoqda. YeTTB bilan 2019 yil imzolangan 1000 MVt shamol elektr stansiyasini qurish bo‘yicha maslahat ko‘magi doirasida 2021 yil 17 dekabrda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Qorao‘zak tumanidan 100 MVt shamol elektr stansiyasi DXSh tamoyili asosida qurish bo‘yicha tender g‘olibi bo‘lgan Saudiya Arabistonining “Akva Pover” kompaniyasi bilan loyiha bitimlari imzolandi.
Shamol elektr energiyasi ishlab chiqarishda qayta tiklanadigan arzon manbalardan biri bo‘lib, bugungi kunda dunyo bo‘ylab 743 gigavattdan ortiq quvvatga ega stansiyalar mavjud.
O‘zbekiston 2026 yilgacha 5 gigavatt quvvatga ega quyosh va 3 gigavatt quvvatga ega shamol elektr energiyasini ishlab chiqarishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.
XMKning Yaqin Sharq, Markaziy Osiyo, Turkiya, Afg‘oniston va Pokiston bo‘yicha mintaqaviy vitse-prezidenti Xela Cheyxruxou shunday dedi: “Ishonchli va arzon, qayta tiklanadigan energiya O‘zbekiston kelajagi uchun juda muhim. Bu yaqinlashib kelayotgan iqlim o‘zgarishi tahdidiga qarshi turish bilan birga, iqtisodiy o‘sishning dvigateli bo‘lishi mumkin”.
XMK 2018 yildan buyon O‘zbekiston Hukumatiga energetika sohasiga xususiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha o‘z maslahatlarini berib kelmoqda. Qayta tiklanuvchi energiya manbalari loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va sektorni xususiy investitsiyalar uchun ochish XMKning O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasidagi faoliyatining asosi hisoblanadi. Loyiha O‘zbekiston hukumati tomonidan XMK bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan energetika sohasidagi bir qancha raqobatbardosh tenderlardan biridir.
Ma’lumot uchun, XMK Navoiy viloyatida 30 000 dan ortiq uy-joyni quvvatlantirish uchun yetarli miqdorda elektr energiyasini ishlab chiqaradigan 100 megavattli xususiy quyosh elektr stansiyasini tender o‘tkazish va moliyalashtirishda yordam berdi.
Shuningdek, XMK ko‘magida yana 3 ta DXSh loyihalari bo‘yicha tender savdolari davom etmoqda. Bular:
Buxoro viloyati Olot tumanida 250 megavatt quvvatga ega quyosh foto elektr stansiyasini qurish loyihasi (loyihaning dastlabki qiymati – 213 mln AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil);
Xorazm viloyati Xozarasp tumanida 100 megavatt quvvatga ega quyosh foto elektr stansiyasini qurish loyihasi (loyihaning dastlabki qiymati – 61 mln AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil);
Namangan viloyati Pop tumanida 150 megavatt quvvatga ega quyosh foto elektr stansiyasini qurish loyihasi (loyihaning dastlabki qiymati – 92 mln AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil) hisoblanadi.
Bundan tashqari, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki va boshqa hamkorlar ko‘magida O‘zbekiston Respublikasida 2022-2026 yillar davomida energetika sohasida qo‘shimcha ravishda kamida 1500 megavatt quvvatga ega shamol va 750 megavatt quvvatga ega quyosh elektr stansiyalarini DXSh asosida qurish bo‘yicha amaliy ishlar davom etmoqda.

УСТАНОВЛЕННО СОТРУДНИЧЕСТВО С МЕЖДУНАРОДНОЙ ФИНАНСОВОЙ КОРПОРАЦИЕЙ ПО ОКАЗАНИЮ КОНСАЛТИНГОВЫХ УСЛУГ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ВЕТРОЭНЕРГЕТИЧЕСКИХ ГЧП ПРОЕКТОВ В УЗБЕКИСТАНЕ
Вашингтон, США, 23 апреля 2022 г.
Подписано соглашение с Международной финансовой корпорацией (МФК) об оказании консультационных услуг в целях строительства в Республике Узбекистан ветряных электростанций мощностью 500 мегаватт. Это соглашение будет способствовать переходу страны на зеленую энергию и удовлетворению спроса на электроэнергию.
МФК будет консультировать Узбекистан в структурировании государственно-частного партнерства (ГЧП) с целью мобилизации опыта и капитала частного сектора для строительства и эксплуатации ветряных электростанций мощностью до 500 мегаватт в некоторых регионах страны. Проект будет способствовать достижению цели Узбекистана по производству 25% электроэнергии из возобновляемых источников к 2026 году.
Следует отметить, что Республика Узбекистан также сотрудничает с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) по развитию ветроэнергетики. В рамках консультационных услуг ЕБРР по развитию 1000 МВт ветряных электростанций в Республике Узбекистан 17 декабря 2021 года подписаны проектные соглашения с компанией «Acwa Power» Саудовской Аравии, победителем тендера на строительство ветропарка мощностью 100 МВт в Караузякском районе Республики Каракалпакстан на основе ГЧП.
Ветер является одним из самых быстрорастущих и доступных источников новой генерации электроэнергии в мире с установленной мощностью более 743 гигаватт. Узбекистан поставил перед собой цель разработать пять гигаватт солнечной и три гигаватт ветровой мощности к 2026 году.
Хела Шейхроухи, региональный вице-президент МФК на Ближнем Востоке, в Центральной Азии, Турции, Афганистане и Пакистане, отметила: «Доступная возобновляемая энергия имеет решающее значение для будущего Узбекистана. Она может стать двигателем экономического роста, содействую глобальным усилиям по борьбе с изменением климата».
МФК консультирует правительство Узбекистана по вопросам привлечения частных инвестиций в энергетический сектор с 2018 года. Поддержка проектов в области возобновляемых источников энергии и открытие сектора для частных инвестиций является основой работы МФК в Узбекистане и регионе Центральной Азии. Проект является одним из нескольких конкурсных тендеров в энергетическом секторе, реализуемых правительством Узбекистана в партнерстве с МФК.
В частности, IFC помогла провести тендер и профинансировать частную солнечную электростанцию мощностью 100 мегаватт в Навоийской области, которая производит достаточно электроэнергии для обеспечения электроэнергией более 30 000 домохозяйств;
Также при поддержке МФК проходят тендеры еще по 3 проектам ГЧП.
– Проект строительства солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 250 МВт в Алатском районе Бухарской области (предварительная стоимость проекта – 213 млн долларов США; срок реализации проекта – 25 лет);
– Проект строительства солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 100 МВт в Хозараспском районе Хорезмской области (предварительная стоимость проекта – 61 млн долларов США; срок реализации проекта – 25 лет);
– Проект строительства солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 150 МВт в Папском районе Наманганской области (предварительная стоимость проекта – 92 млн долларов США; срок реализации проекта – 25 лет).
Кроме того, при поддержке Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития и других партнеров в Республике Узбекистан ведется работа по строительству дополнительных ветровых электростанций мощностью не менее 1500 МВт и солнечных электростанций мощностью 750 МВт в 2022-2026 гг.