Navoiy davlat pedagogika institutiga xususiy tashabbuskor « Dil Mond » IChXSF tomonidan tashabbus taklifi, shu jumladan loyiha konsepsiyasi taqdim etilgan. Mazkur loyihada Navoiy viloyati, Navoiy shahar, Ibn Sino ko‘chasi 45-uy manzildagi Navoiy davlat pedagogika instituti (0.3 gektar) yer maydonida 400 o’ringa mo’ljallangan talabalar turar joyi binosini qurish va faoliyatini tashkil etish rejalashtirilgan.
O’zbekiston Respublikasining “Davlat-xususiy sheriklik to’g’risida” 2019-yil 10-maydagi O’RQ-537-son Qonuniga va O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibini takomillashtirish to’g’risida” 2020-yil 26-apreldagi 259-son qaroriga muvofiq mazkur loyihaning konsepsiyasi Navoiy davlat pedagogika instituti tomonidan joriy yilning 5-aprelida tasdiqlangan.

The Navoiy State Pedagogical Institute was offered an initiative proposal by the private initiative ” Dil Mond ” PPTF, including a project concept. In this project, it is planned to organize the construction and activities of the Navoiy State Pedagogical Institute at 45 Ibn Sino Street, Navoiy city, and Navoiy region (0.3 hectares), the building of the student residence, designed for 400 places on the land.
Decree of the president of the Republic of Uzbekistan on measures to ensure more effective organization of the process of acquisition of rights over land parcels and other immovable property as part of the South Caucasus pipeline expansion project more.
In accordance with the decision № 259 of 26 April, the concept of this project was approved by the Navoiy State Pedagogical Institute 5 in april of this year.
It is planned to provide students of Navoiy State Pedagogical Institute with modern comfortable accommodation.
Requests and proposals for interested parties to express interest in the implementation of this project are scheduled for 22 of May, 2022 in Tashkent time 18:00 must submit up to.