Mirzo Ulug’bek nomidagi O’zbekiston Milliy universitetiga xususiy tashabbuskor « New-Children-Garden» MChJ tomonidan tashabbus taklifi, shu jumladan loyiha konsepsiyasi taqdim etilgan. Mazkur loyihada Toshkent shahri, Universitet Ko’chasi, 4 uy, O’zbekiston Milliy universitetiga instituti (0.3 gektar) yer maydonida 1000 o’ringa mo’ljallangan talabalar turar joyi binosini qurish va faoliyatini tashkil etish rejalashtirilgan.
O’zbekiston Respublikasining “Davlat-xususiy sheriklik to’g’risida” 2019-yil 10-maydagi O’RQ-537-son Qonuniga va O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibini takomillashtirish to’g’risida” 2020-yil 26-apreldagi 259-son qaroriga muvofiq mazkur loyihaning konsepsiyasi O’zbekiston Milliy universiteti tomonidan joriy yilning 5-aprelida tasdiqlangan.
Mirzo Ulug’bek nomidagi O’zbekiston Milliy universiteti talabalarini zamonaviy shinam turar joy bilan ta’minlashni rejalashtirilgan.
- Mirzo Ulug’bek nomidagi O’zbekiston Milliy universiteti Toshkent shahri, Universitet Ko’chasi, 4 uy, e-mail: DEVONXONA@NUU.UZ, veb-sayt: nuu.uz Tel.: 71 246 54 17,

National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek was offered an initiative proposal by the private initiative ” New-Children-Garden ” ltd., including a project concept. In this project, it is planned to organize the construction and activities of the National University of Uzbekistan named after Mirzo Ulugbek at 4 University Street, Tashkent city, (0.3 hectares), the building of the student residence, designed for 1000 places on the land.
The Law of the Republic of Uzbekistan “On Public-Private Partnership” No. ZRU-537 dated May 10, 2019 and the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On improving the implementation of public-private partnership projects” in 2020 in accordance with decision No. 259 dated April 26 concept of this project was approved by the Institute on April 5, 2022.
Within the framework of the project, it is planned to provide students of the National University of Uzbekistan with modern and comfortable housing.
- Address of the Ministry of higher and secondary special education: 100095 Tashkent City, 2-Chimboy Street, 96 house, E-mail: devonxona@edu.uz, edu@exat.uz, website: www.edu.uz, phone number: +99871 246 04 27;
- Address National University of Uzbekistan: Tashkent city, 4 University street, e-mail: DEVONXONA@NUU.UZ, website: nuu.uz , Phone:.: 79 225-19-37, Feks: 71 246 54 17
In accordance with Article 17 of the law” On civil servants”, in case of receipt of a request for interest and tenders (proposals), the Ministry of Higher Education will conduct a tender to identify a private partner with the participation of a private initiator and third parties interested in the project.