Toshkent toʼqimachilik va yengil sanoat institutiga xususiy tashabbuskor «Elegant Invest» MCHJ tomonidan tashabbus taklifi, shu jumladan loyiha konsepsiyasi taqdim etilgan. Mazkur loyihada Toshkent shahar, Shohjahon ko‘chasi 5-uy manzildagi Toshkent toʼqimachilik va yengil sanoat instituti hududida (0.3 gektar) yer maydonida 400 o’ringa mo’ljallangan talabalar turar joyi binosini qurish va faoliyatini tashkil etish rejalashtirilgan.
O’zbekiston Respublikasining “Davlat-xususiy sheriklik to’g’risida” 2019-yil 10-maydagi O’RQ-537-son Qonuniga va O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibini takomillashtirish to’g’risida” 2020-yil 26-apreldagi 259-son qaroriga muvofiq mazkur loyihaning konsepsiyasi Toshkent toʼqimachilik va yengil sanoat instituti tomonidan joriy yilning 5-aprelida tasdiqlangan.
Toshkent toʼqimachilik va yengil sanoat instituti talabalarini zamonaviy shinam turar joy bilan ta’minlashni rejalashtirilgan.
- Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi manzili: 100095 Toshkent shahri, 2-Chimboy ko’chasi, 96-uy, E-mail: devonxona@edu.uz, edu@exat.uz, veb-sayt: www.edu.uz, Telefon raqami: +99871 246 04 27;
- Toshkent toʼqimachilik va yengil sanoat instituti manzili: Toshkent shahar, Shohjahon ko‘chasi 5-uy, e-mail: info@edu.uz, veb-sayt: titli.ttyesi.uz Tel.: 71 253 32 02,

The Fergana branch of Tashkent University of Information Technologies was offered an initiative proposal by the private initiative “Far El-Gaz” LLC, including a project concept. In this project, it is planned to organize the construction and activities of the The Fergana branch of Tashkent University of Information Technologies at 185 Mustaqillik Street, Fergana city, and Fergana region (0.3 hectares), the building of the student residence, designed for 400 places on the land.
The Law of the Republic of Uzbekistan “On Public-Private Partnership” No. ZRU-537 dated May 10, 2019 and the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On improving the implementation of public-private partnership projects” in 2020 in accordance with decision No. 259 dated April 26 concept of this project was approved by the Institute on April 5, 2022.
Within the framework of the project, it is planned to provide students of Tashkent University of Information Technologies with modern and comfortable housing.
1. Address of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education: 100095 Tashkent, St. 2-Chimbaya, 96, E-mail: devonxona@edu.uz also edu@exat.uz, website: www.edu.uz, phone number: +99871 246 04 27;
2. Tashkent Institute of Textile and Light Industry address: Tashkent city, St. Shahjakhan, house 5, e-mail: info@edu.uz, website: ttyesi.uz Phone: 71 253 32 02,
3. Address of the Public-Private Partnership Development Agency: Yunusabad district, Tashkent City, Sh.Rashidov King Street 16-House, E-mail: pppinfo@ppp.mf.uz, AbduvoxidX@ppp.mf.uz, Tel: 71-203-03-07 (701).
In accordance with Article 17 of the law” On civil servants”, in case of receipt of a request for interest and tenders (proposals), the Ministry of Higher Education will conduct a tender to identify a private partner with the participation of a private initiator and third parties interested in the project.