XUSUSIY SEKTORNI RIVOJLANTIRISH O‘ZBEKISTONDAGI ISLOHOTLAR UCHUN MUHIM BO‘LIB QOLMOQDA – OTB PREZIDENTI
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar uchun xususiy sektorni rivojlantirish muhim bo‘lib qolmoqda va mamlakatning inklyuziv va barqaror o‘sish sari intilishida Osiyo taraqqiyot banki (OTB) mamlakatga xususiy sektorni mustahkamlashda ko‘maklashishni davom ettiradi, -dedi OTB Prezidenti Masatsugu Asakava.
«OTB O‘zbekistonning iqtisodiyotdagi xususiy sektor ishtirokini oshirish bilan birga tarkibiy islohotlarga ustuvor ahamiyat berishini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi» – dedi janob Asakava OTB Prezidenti sifatida O‘zbekistonga birinchi tashrifi chog‘ida. «Biz xususiy sektorning iqtisodiy rivojlanishning oldingi qatoriga olib chiqishga intilamiz. Moliyaviy manbalardan tashqari, biz islohotlarni qo‘llab-quvvatlashni va strategik sektorlarga, jumladan, bank, energetika va suv ta’minoti kabi sohalardagi davlat korxonalariga yordam berishda davom etamiz”.
O‘zbekiston davlat xizmatlarining 20 foizini xususiy sektorga o‘tkazish va 2026 yilga borib xususiy sektorning yalpi ichki mahsulotdagi ulushini 80 foizga etkazishni maqsad qilgan. OTB O‘zbekiston xususiy sektorining moliya, infratuzilma va agrobiznes sohalarida faol ishlamoqda.
O‘zbekiston OTBning davlat-xususiy sheriklik (DXSh) tranzaktsiyalari bo‘yicha maslahat yordami taqdim etish bo‘yicha eng yirik mijozidir. Bank O‘zbekistonda qayta tiklanadigan energiya, suv va oqava suvlar hamda markazlashtirilgan issiqlik ta’minoti bo‘yicha uchta tranzaktsiya maslahat mandatlarini muvaffaqiyatli yakunladi. OTB sog‘liqni saqlash, qattiq maishiy chiqindilar, ta’lim, oqava suvlar va qayta tiklanadigan energiya sohalarida yangi DXSh loyihalarini ishlab chiqish ustida ishlamoqda. OTB, shuningdek, Hukumatga mamlakatning DXSh to‘g‘risidagi qonunini ilg‘or xalqaro tajribaga muvofiq qayta ko‘rib chiqishda va infratuzilmada xususiy sektor ishtirok etishi uchun yanada kuchliroq qulay muhit yaratishda yordam berdi.
Barqaror rivojlanish uchun O‘zbekistonda davom etayotgan yashil o‘tish juda muhimdir. Mamlakat 2030 yilgacha energiyaning 25 foizini qayta tiklanadigan manbalardan olishni maqsad qilgan va OTB quyosh, shamol va gidroenergetika loyihalari orqali bu maqsadga o‘z hissasini qo‘shmoqda. O‘zbekistonning yashil iqtisodiyotga intilishi xalqaro hamkorlar bilan bo‘lgan savdo ko‘lamining oshishi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishi mumkin.
Markaziy Osiyo mamlakatlari koronavirus (COVID-19) pandemiyasidan tiklanar ekan, mintaqaviy hamkorlik va integratsiya tufayli yaratilgan yangi imkoniyatlar muhim hisoblanadi. O‘zbekiston dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakatlar sirasiga kirar ekan, u Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik dasturining (MOMIH) a’zosi sifatida savdo va transport aloqasi hamda mintaqaviy energiya savdosidan foyda ko‘radi.
OTB 2002 yildan beri MOMIH tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda va hozirda O‘zbekistonning shimoli-g‘arbiy qismidagi Qo‘ng‘irot va Qozog‘istonning Dout-Ota shaharlari o‘rtasidagi 240 kilometrlik avtomobil yo‘lini tiklashda yordam bermoqda. Bank, shuningdek, mintaqaviy energiya savdosini yaxshilash va milliy energiya tizimlari o‘rtasida yangi hamkorlikni rivojlantirish ustida ishlamoqda.
O‘zbekiston 1995 yilda OTBga a’zo bo‘ldi. Xozirga qadar bank mamlakatga 10 mlrd. dollardan ortiq qarzlar, grantlar va texnik ko‘mak ajratdi.
OTB ning maqsadi bo‘lib Osiyo va Tinch Okeani mintaqasida rivojlanish, tenglik va barqarorlikni ta’minlash va keskin qashshoqlikga qarshi kurash hisoblanadi.  OTB 1966-yilda tashkil etilgan bo‘lib, uning aktsionerlari bo‘lib 68 ta a’zo mamlakat hisoblanadi va ulardan 49 tasi mintaqa mamlakatlaridir.

РАЗВИТИЕ ЧАСТНОГО СЕКТОРА ПО-ПРЕЖНЕМУ ИМЕЕТ РЕШАЮЩЕЕ ЗНАЧЕНИЕ ДЛЯ РЕФОРМ В УЗБЕКИСТАНЕ – ПРЕЗИДЕНТ АБР
Развитие частного сектора по-прежнему имеет решающее значение для текущих реформ в Узбекистане, и Азиатский банк развития (АБР) будет продолжать помогать стране в укреплении частного сектора в стремлении к инклюзивному и устойчивому росту, заявил Президент АБР Масацугу Асакава.
«АБР твердо поддерживает приоритет Узбекистана в отношении структурных реформ при одновременном повышении участия частного сектора в экономике», — сказал г-н Асакава во время своего первого визита в Узбекистан в качестве Президента АБР. «Мы привержены вывести частный сектор на передний план экономического развития. Помимо финансовых ресурсов, мы продолжим поддерживать реформы и помогать государственным предприятиям в стратегических секторах, включая банковское дело, энергетику и водоснабжение».
Узбекистан имеет целью передать 20% государственных услуг частному сектору и увеличить долю частного сектора в своем валовом внутреннем продукте до 80% к 2026 году. АБР активно работает в финансовом, инфраструктурном и сельскохозяйственном секторах частного сектора Узбекистана.
Узбекистан является крупнейшим клиентом АБР по консультационной поддержке по сделкам государственно-частного партнерства (ГЧП). Банк успешно закрыл три мандата на консультирование по сделкам в области возобновляемых источников энергии, водоснабжения и сточных вод, а также централизованного теплоснабжения в Узбекистане. АБР работает над разработкой новых проектов ГЧП в области здравоохранения, твердых бытовых отходов, образования, сточных вод и возобновляемых источников энергии. АБР также оказывает поддержку Правительству в пересмотре закона страны о ГЧП в соответствии с передовой международной практикой и создании более благоприятной среды для участия частного сектора в инфраструктуре.
Г-н Асакава подчеркнул важность продолжающегося «зеленого» перехода Узбекистана для устойчивого развития. Страна намерена получать 25% своей энергии из возобновляемых источников к 2030 году, и АБР вносит свой вклад в достижение этой цели посредством проектов в области солнечной, ветровой и гидроэнергетики. Стремление Узбекистана к более экологичной экономике может привести к расширению торговли с международными партнерами и привлечению прямых иностранных инвестиций.
Г-н Асакава также подчеркнул возможности, создаваемые региональным сотрудничеством и интеграцией по мере того, как страны Центральной Азии восстанавливаются после пандемии коронавирусной болезни (COVID-19). Будучи участником Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС), Узбекистан, не имеющий выхода к морю, извлекает выгоду из торговых и транспортных связей, а также региональной торговли энергоносителями.
АБР поддерживает инициативы ЦАРЭС с 2002 года и в настоящее время помогает в реконструкции 240 км автомобильных дорог между Кунградом на северо-западе Узбекистана и Даут-Атой в Казахстане. Банк также работает над улучшением региональной торговли электроэнергией и развитием нового сотрудничества между национальными энергосистемами.
Узбекистан присоединился к АБР в 1995 году, и с тех пор банк предоставил стране займы, гранты и техническое содействие на сумму более 10 млрд. долларов.
АБР привержен достижению процветающего, всеобъемлющего и устойчивого Азиатско-Тихоокеанского региона, продолжая при этом усилия по искоренению крайней нищеты.  АБР основан в 1966 году, его членами являются 68 стран, 49 из которых находятся в регионе.