O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida» 2022 yil 28 yanvardagi PF-60-son Farmoni hamda ushbu Farmon bilan tasdiqlangan 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini «Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili»da amalga oshirishga oid Davlat dasturi ijrosi yuzasidan 2022 yil 1 mart holatiga ko‘ra HISOBOT
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 yanvardagi “2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida” gi PF-60-son Farmoni 2-ilovasi bilan tasdiqlangan Davlat dasturining 105-bandiga muvofiq, davlat-xususiy sheriklik asosida energetika, transport, sog‘liqni saqlash, ta’lim, ekologiya, kommunal xizmatlar, suv xo‘jaligi va boshqa sohalarga qiymati qariyb 14 mlrd.dollardan iborat bo‘lgan 154 ta davlat-xususiy sheriklik loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
2022-2026 yillar davomida energetika sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 9 ta loyiha bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari davom etmoqda. Bular:
- Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda Qoraqalpog‘iston Respublikasida 200 MVt Shamol elektr stansiyasini qurish (EBRD Wind II);
- Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 700 Mvt Shamol elektr stansiyasini qurish (EBRD Wind III);
- Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda Farg‘ona viloyatida 100 MVt Quyosh fotoelektr stansiyasini qurish (ADB Solar 3);
- Toshkent shahridagi 4 ta issiqlik elektr stansiyalarni modernizatsiya qilish va kogeneratsion texnologiyalarni joriy etish
(1-bosqich, Stone City tashabbusi bilan); - Osiyo taraqqiyot banki bilan hamkorlikda Jizzax viloyatida 150 MVt Quyosh fotoelektr stansiyalarini qurish (ADB Solar 4);
- Hududlarda “Toyota Tsusho” Corp. bilan hamkorlikda 500 MVt shamol elektr stansiyasini qurish (240-720 saqlash batareyalari bilan);
- Jizzax viloyati gaz ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish va boshqarish («AKSA Dogal Gas» Turkiya kompaniyasi tomonida qiziqish bildirilmoqda);
- Toshkent shahar gaz ta’minoti tizimini modernizatsiya qilish va boshqaruvga topshirish;
- Toshkent shahar elektr energiyasi taqsimot tarmog‘ini boshqaruvga topshirish loyihalaridir.
2022-2026 yillar davomida ta’lim sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 6 ta yirik loyihalar bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari olib borilmoqda, ushbu loyihalar bo‘yicha 2021 yilning 29-30 sentabr kunlari “Iqtisodiy islohotlar sarhisobi va istiqboli” mavzusida o‘tkazilgan O‘zbekiston iqtisodiy forumi davomida xalqaro xakorlar bilan davlat-xususiy sheriklik asosida maktab va maktabgacha ta’lim tashkilotlarini qurish bo‘yicha Memorandumlar imzolandi. Jumladan:
Osiyo taraqqiyot bankining maslahat ko‘magi bilan qiymati taxminan 80 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Toshkent shahri va Toshkent viloyatida quvvati 28 512 o‘rinli 16 ta umumta’lim maktablarini DXSh asosida qurish loyihasi konsepsiyasi va texnik-iqtisodiy asoslash hujjati ishlab chiqilmoqda;
Xalqaro moliya korporatsiyasining maslahat ko‘magi yordamida qiymati tahminan 50 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Respublikada DXSh asosida 15 ta umumta’lim maktablarini barpo etish loyihasi uchun hududlarni tanlash maqsadida ularni baholash ishlari davom etmoqda;
Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining maslahat ko‘magi yordamida qiymati tahminan 50 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Respublikada DXSh asosida 15 tagacha umumta’lim maktablarini barpo etish loyihasi bo‘yicha maslahat ko‘magi bitimini tayyorlash ishlari olib borilmoqda;
“Delphos International” kompaniyasi ko‘magida hududlarda DXSh asosida 50 ta umumta’lim maktablarini tashkil etish loyihasi bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda;
Osiyo taraqqiyot banki maslahat ko‘magi bilan qiymati tahminan 50 mln.AQSh dollariga teng bo‘lgan Respublikada DXSh asosida maktabgacha ta’lim tashkilotlarini (bog‘chalar) qurish, rekonstruksiya qilish loyihasi bo‘yicha dastlabki ma’lumotlar to‘planmoqda;
DXSh asosida 100 ta oliy ta’lim muassasalari uchun talabalar turar joylarini tashkil etish loyihasi bo‘yicha Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan maslahat xizmatini ko‘rsatish bo‘yicha qiziqish bildirgan va hozirgi kunda muzokaralar olib borilmoqda.
2022-2023 yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarida qattiq maishiy chikindilarni to‘plash, olib chiqish, saralash va qayta ishlash klaster xizmatlarini tashkil etish bo‘yicha jami
38,4 mln.dollar miqdordagi 32 ta loyihalarni davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, 2021 yilning 29-30 sentabr kunlari “Iqtisodiy islohotlar sarhisobi va istiqboli” mavzusida o‘tkazilgan O‘zbekiston iqtisodiy forumi davomida davlat-xususiy sheriklik asosida umumiy qiymati 300 mln.dollar bo‘lgan Toshkent shahar va Toshkent viloyatida maishiy chiqindilarni to‘plash, olib chiqish, saralash va qayta ishlash klaster xizmatlarini tashkil etish loyihasini Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida amalga oshirish uchun Memorandum imzolandi. Bugungi kunda loyiha hujjatlarini tayyorlash ishlari davom etmoqda.
2022-2026 yillar davomida kommunal xizmatlar ko‘rsatish sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 2 ta loyihalar bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari davom etmoqda:
- Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida Toshkent shahar oqova tozalash inshootini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish;
- Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida Jizzax va Buxoro viloyatlarida issiqlik ta’minoti tiziminim davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida modernizatsiya qilish.
Transport sohasida 2022-2026 yillar davomida transport sohasida amalga oshirilishi rejalashtirilgan 4 ta loyihalar bo‘yicha hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari davom etmoqda:
- Jahon banki maslahat ko‘magida amalga oshirilayotgan Toshkent-Andijon pullik avtomobil yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha Yakuniy Texnik iqtisodiy asoslarni ishlab chiqish uchun konsalting kompaniyani jalb qilish ishlari davom etmoqda;
- Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki maslahat ko‘magida amalga oshirilayotgan Toshkent-Samarqand pullik avtomobil yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha Yakuniy Texnik iqtisodiy asoslarni ishlab chiqish uchun konsalting kompaniyani jalb qilish ishlari davom etmoqda;
- Samarqand va Shahrisabz shaharlari orasida 66 kmlik avtomobil yo‘li va Tahtaqoracha dovonida 4,4 kmlik tunnel qurish loyihasi uchun Islom taraqqiyot bankini jalb qilish ishlari davom etmoqda;
- Toshkent shahar va hududiy xalqaro aeroportlarni modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish loyihalari bo‘yicha Jahon banki tomonidan o‘rganish ishlari davom etmoqda.
2022-2026 yillar davomida amalga oshirilishi rejalashtirilgan
3 ta yirik loyihalar bo‘yicha tegishli hujjatlar tayyorlash va o‘rganish ishlari olib borilmoqda. Jumladan:
Xalqaro moliya korporatsiyasining maslahat ko‘magida Farg‘ona, Toshkent, Samarqand va Xorazm viloyatlarida Nurli (Radio) terapiya tibbiyot markazini tashkil etish loyihasining konsepsiyasi ishlab chiqilib, Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlandi va hozirda tender hujjatlari tayyorlanmoqda;
Xalqaro moliya korporatsiyasining maslahat ko‘magida Farg‘ona viloyatida ko‘p tarmokli shifoxona tashkil etish loyihasi bo‘yicha Jahon bankining “Institutsional salohiyatni oshirish” kredit liniyasi hisobidan yuridik maslahatchilar jalb qilinmoqda;
Osiyo taraqqiyot bankining maslahat ko‘magida Andijon va Buxoro viloyatlarida poliklinika va tibbiyot markazlarini tashkil etish loyihalari bo‘yicha dastlabki o‘rganish ishlari davom etmoqda.
2022-2026 yillar davomida suv xo‘jaligi sohasida Jizzax va Sirdaryo viloyatlaridagi nasos stansiyalarini muqobil energiyasi bilan ishlatish loyixasini Germaniyaning «Mikara» kompaniyasi bilan amalga oshirish va Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi nasos stansiyalarini muqobil energiyasi bilan ishlatish loyixasini BAA ning «Alcazar» kompaniyasi bilan amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro muzokaralar olib borilmoqda.
Shuningdek, Davlat dasturining 216-bandiga muvofiq, 2022 yilda 18800 o‘rinli 47 ta talabalar turar joylarini davlat-xususiy sheriklik asosida barpo etish belgilangan bo‘lib, mazkur loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha tegishli tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Vazirlar Mahkamasining 563-sonli qaroriga asosan 2022-2025 yillarda oliy ta’lim muassasalarining talabalari uchun DXSh asosida 228 ta 91 200 o‘rinli talabalar turar joylarini barpo etish belgilangan.
Bugungi kunda oliy ta’lim muassasalari uchun DXSh asosida talabalar turar joylarini barpo etish bo‘yicha mahalliy investorlar tomonidan tashabbuslar bildirilmoqda.
Joriy yilning 1 mart holatiga 11 ta umumiy quvvati 4750 o‘rinli loyihalar ustida ishlar olib borildi, shundan 5 ta 2050 o‘rinli loyihalarning tenderi e’lon qilindi, 5 ta 2300 o‘rinli loyihalarning konsepsiyalari Agentlik tomonidan belgilangan tartibda kelishib berildi, 1 ta 400 o‘rinli loyiha ustida ishlanmoqda. Jumladan,
1) Samarqand Davlat unversitetiga 350 o‘rinli talabalar turar joyini qurish bo‘yicha DXSh bitimi imzolanish bosqichida;
2) I.Karimov nomidagi Toshkent texnika unversitetining Olmaliq filiali uchun 500 o‘rinli talabalar turar joyini barpo etish loyihasining konsepsiyasi tasdiqlanib, tender e’loni qo‘yildi;
3) Muxammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalar universiteti Samarqand filialiga 400 o‘rinli talabalar turar joyini qurish loyihasining konsepsiyasi tasdiqlanib, tender e’loni qo‘yildi;
4) Samarqand davlat chet tillari institutiga 500 o‘rinli talabalar turar joyini qurish loyihasining konsepsiyasi tasdiqlanib, tender e’loni qo‘yildi;
5) Buxoro davlat tibbiyot institutiga 300 o‘rinli talabalar turar joyini qurish loyihasining konsepsiyasi tasdiqlanib, tender e’loni qo‘yildi;
6) Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnikalar instituti uchun 600 o‘rinli talabalar turar joyini rekonstruksiya qilish loyihasining konsepsiyasi Agentlik tomonidan kelishib berildi va bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan tasdiqlanish bosqichida;
7) Andijon davlat universiteti uchun 400 o‘rinli talabalar turar joyini qurish loyihasining konsepsiyasi Agentlik tomonidan kelishib berildi va bugungi kunda universitet tomonidan tasdiqlanish bosqichida;
8) Andijon iqtisodiyot va qurilish instituti uchun 400 o‘rinli talabalar turar joyini qurish loyihasining konsepsiyasi Agentlik tomonidan kelishib berildi va bugungi kunda institut tomonidan tasdiqlanish bosqichida;
9) Samarqand veterinariya meditsinasi instituti uchun 500 o‘rinli talabalar turar joyini qurish loyihasining konsepsiyasi Agentlik tomonidan kelishib berildi va bugungi kunda institut tomonidan tasdiqlanish bosqichida;
10) Andijon mashinasozlik instituti uchun 400 o‘rinli talabalar turar joyini barpo etish loyihasining konsepsiyasi Agentlik tomonidan kelishib berildi va bugungi kunda institut tomonidan tasdiqlanish bosqichida;
11) Andijon davlat tibbiyot instituti uchun 400 o‘rinli talabalar turar joyini barpo etish loyihasi amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.

Информация о реализации Государственной программы с указом Президента Республики Узбекистан «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» от 28 января 2022 года УП-60 и утвержденную настоящим Указом Стратегию развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли»
- I. Согласно пункту 105 Государственной программы, утвержденной Приложением 2 к Указу Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» УП-60, планируется реализовать 154 проекты государственно-частного партнерства стоимостью около
14 миллиардов долларов США в энергетике, транспорте, здравоохранении, образовании, экологии, ЖКХ, водном хозяйстве и других отраслях.
Анализ этих проектов государственно-частного партнерства (ГЧП) по секторам показывает следующее:
Энергетический сектор:
9 проектов , которые планируется реализовать в сфере энергетики в 2022-2026 годах находится стадии проработки. Эти:
- Строительство ветроэлектростанции мощностью 200 МВт (EBRD Wind II) в Республике Каракалпакстан совместно с Европейским Банком Реконструкции и Развития;
- Строительство ветроэлектростанции мощностью 700 МВт (EBRD Wind III) в Республике Каракалпакстан и регионах совместно с Европейским Банком Реконструкции и Развития;
- Строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт в Ферганской области совместно с Азиатским Банком Развития (ADB Solar 3);
- Модернизация 4-х ТЭЦ в Ташкенте и внедрение когенерационных технологий (Этап 1, по инициативе Stone City);
- Строительство солнечной фотоэлектрической электростанции мощностью 150 МВт в Джизакской области в сотрудничестве с Азиатским Банком Развития (ADB Solar 4);
- Строительство ветряной электростанции мощностью 500 МВт совместно с Toyota Tsusho Corp. (с 240-720 аккумуляторными батареями);
- Модернизация и управление системой газоснабжения Джизакской области (заинтересованность выражает турецкая компания «AKSA Dogal Gas»);
- Модернизация и ввод в эксплуатацию системы газоснабжения города Ташкента;
- Проекты по управлению распределительными сетями города Ташкента.
Образование:
По 6 крупным проектам, запланированным к реализации в сфере образования в 2022-2026 гг. подписаны Меморандумы по строительству школ и дошкольных образовательных учреждений на основе государственно-частного партнерства. Включая:
Разрабатывается концепция и ТЭО проекта строительства 16 общеобразовательных школ в г.Ташкенте и Ташкентской области стоимостью около 80 млн долларов США;
Продолжается процесс оценки для выбора территорий для проекта строительства 15 общеобразовательных школ в стране на основе ГЧП с консультацией Международной финансовой корпорации , стоимостью около 50 миллионов долларов США;
Готовится Соглашение в проект строительства до 15 общеобразовательных школ в стране на основе ГЧП при консультационной помощи Европейского банка реконструкции и развития стоимостью около 50 миллионов долларов США ;
При поддержке Delphos International ведутся переговоры по проекту создания 50 общеобразовательных школ в регионах на основе ГЧП;
Информация, требуемая ведется сбор Азиатского банка развития на проект строительства и реконструкции дошкольных образовательных учреждений (детских садов) на основе ГЧП в республике на сумму около 50 млн долларов США;
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) выразил заинтересованность в оказании консультационных услуг по проекту создания студенческого общежития для 100 высших учебных заведений на базе ССК, и ведутся переговоры.
Экология:
В 2022-2023 гг . Всего планируется реализовать 32 проекта на основе государственно-частного партнерства на сумму 38,4 млн долларов США по созданию кластерных служб по сбору, вывозу, сортировке и переработке ТБО в Республике Каракалпакстан и регионах.
На Экономическом форуме Узбекистана «Итоги и перспективы экономических реформ» 29-30 сентября 2021 года был подписан Меморандум с Азиатским банком развития по реализации проекта создания кластерных сервисов для сбор, вывоз, сортировка и переработка бытовых отходов в г. Ташкенте и Ташкентской области на сумму 300 млн долларов США. В настоящее время идет подготовка проектной документации.
2 ГЧП проекта планируется реализовать в сфере ЖКХ в
2022-2026 гг. В настоящее время, ведется подготовка и изучение проектной документации:
- Модернизация и управление Ташкентскими городскими очистными сооружениями на основе государственно-частного партнерства при поддержке Азиатского банка развития;
- Модернизация системы теплоснабжения Джизакской и Бухарской областей на основе государственно-частного партнерства при поддержке Азиатского банка развития.
Транспортный сектор:
В транспортном секторе 4 проекта ГЧП планируется реализовать в 2022-2026 гг. и для них, продолжается подготовка и изучение проектной документации:
- Ведется работа по привлечению консалтинговой компании для разработки Окончательного ТЭО проекта платной дороги Ташкент-Андижан, который реализуется при поддержке Всемирного банка;
- Ведется работа по привлечению консалтинговой компании для разработки Окончательного ТЭО проекта платной дороги Ташкент-Самарканд, который реализуется при содействии Европейского банка реконструкции и развития;
- Ведется работа по привлечению Исламского банка развития для строительства 66-километровой автомобильной дороги между Самаркандом и Шахрисабзом и 4,4-километрового тоннеля на перевале Тахтакорача;
- Всемирный банк изучает проекты по модернизации и управлению ташкентским и региональными международными аэропортами.
Здравоохранение:
3 проекта ГЧП планируется реализовать в течение 2022-2026 гг. ведется подготовка и изучение соответствующих документов по проектам. Включая:
При поддержке Международной финансовой корпорации разработана и утверждена Кабинетом Министров концепция проекта создания Медицинских центров радиотерапии в Ферганской, Ташкентской, Самаркандской и Хорезмской областях и в настоящее время готовится тендерная документация;
При поддержке Международной финансовой корпорации, юридические консультанты участвуют в проекте по созданию многопрофильной больницы в Ферганской области по кредитной линии Всемирного банка «Институциональное развитие потенциала»;
Проект создания медицинских центров в Андижанской и Бухарской областях изучается Азиатским банком развития.
Сектор водных ресурсов и ирригации :
В области водного хозяйства на 2022-2026 годы проведены переговоры по реализации проекта по использованию альтернативной энергии на насосных станциях в Джизакской и Сырдарьинской областях с немецкой компанией «Микара» и проекта по использованию альтернативной энергии в насосной станции в Республике Каракалпакстан с эмиратской компанией «Альказар». осуществляется.
- II. В соответствии с пунктом 216 госпрограммы планируется построить 47 студенческих жилых общежитий с вместимостью 18800 человек на основе государственно-частного партнерства в 2022 году, и для реализации этих проектов принимаются соответствующие меры.
При этом, согласно Постановлению Кабинета Министров № 563, для студентов высших учебных заведений в 2022-2025 годах планируется построить 228 студенческих общежитий вместимостью 91,2 тыс. человек.
Сегодня предпринимаются инициативы местных инвесторов по строительству студенческого жилья на основе ГЧП для высших учебных заведений.
По состоянию на 1 марта велись работы по 11 проектам общей вместимостью 4750 мест, из них тендеры на Заявлено 5 проектов на 2050 мест , утверждены концепции 5 проектов на 2300 мест , разрабатывается 1 проект на 400 мест . Включая,
1) Самаркандский государственный университет находится в процессе подписания договора на строительство общежития на 350 мест;
2) Утверждена концепция проекта строительства общежития на 500 мест для Алмалыкского филиала Ташкентского технического университета имени И.Каримова и объявлен тендер;
3) Утверждена концепция проекта строительства общежития на 400 мест для Самаркандского филиала Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада Ал-Хоразмий и объявлен тендер;
4) Утверждена концепция проекта строительства общежития на 500 мест для Самаркандского государственного института иностранных языков и объявлен тендер;
5) Утверждена концепция проекта строительства общежития на 300 мест для Бухарского государственного медицинского института и объявлен тендер;
6) Концепция проекта реконструкции 600-местного студенческого общежития Андижанского института сельского хозяйства и агротехники согласована Агентством и в настоящее время находится на согласовании в Минсельхозе;
7) Концепция проекта строительства 400-местного студенческого общежития Андижанского государственного университета согласована Агентством и в настоящее время находится на согласовании в университете;
8) Концепция проекта строительства общежития на 400 мест для Андижанского института экономики и строительства согласована Агентством и в настоящее время находится на согласовании в институте;
9) Концепция проекта строительства общежития на 500 мест для Самаркандского института ветеринарной медицины согласована Агентством и в настоящее время находится на согласовании в институте;
10) Концепция проекта строительства общежития на 400 мест для Андижанского машиностроительного института согласована Агентством и в настоящее время находится на согласовании в институте;
11) Ведутся работы по реализации проекта строительства общежития на 400 мест для Андижанского государственного медицинского института.