Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi xodimlari Turkiya Respublikasida bo‘lishdi
Mamlakatimiz sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish uchun ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish maqsadida hamda Turkiya Sog‘liqni saqlash vazirligi taklifiga ko‘ra, O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri B.Musaev boshchiligidagi ishchi guruh 2-4 mart kunlari Turkiyaning Anqara va Istanbul shaharlarida bo‘ldi. Ushbu guruh tarkibida Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi direktori v.b Z.Bozorov va agentlikning sog‘liqni saqlash sohasidagi DXSh loyihalariga mas’ul D.Kuldasheva ham muzokaralarda ishtirok etdi.
Tashrif davomida Turkiya Moliya va g‘aznachilik vazirligi, Avtomobil yo‘llari bosh boshqarmasi, Strategiya va byudjet boshqarmasi vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, ularda Turkiyaning Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirilishi bo‘yicha vakolatli davlat organlari, ya’ni tegishli vazirlik va idoralar bilan loyihalar yuzasidan ma’lumot almashildi.
Turkiya sog‘liqni saqlash tizimida amalga oshirilgan davlat-xususiy sheriklik loyihalar, ularning moliyalashtirilishi va amalga oshirish usullari bilan yaqindan tanishildi. Shuningdek, Davlat-xususiy sheriklik loyihalarining davlat byudjetiga ta’siri, ularning fiskal xatarlari o‘rganildi, bu borada tajriba almashildi.
Shuningdek, “Renaissance Holding” kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazish jarayonida davlat-xususiy sheriklik tamoyillari asosida tibbiyot muassasalarini loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilish mexanizmi bilan tanishildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Turkiya tajribasini respublikamizda tadbiq etish bo‘yicha qator kelishuvlarga erishildi.

Public-Private Partnership Development Agency representatives visited the Republic of Turkey
On March 2-4, 2022 the working group led by the Minister of Health of Uzbekistan B. Musayev visited Ankara and Istanbul to study international best practices in improving the country’s healthcare system and at the invitation of the Ministry of Health of the Republic of Turkey. The group also included Z. Bozorov, acting director of the Public-Private Partnership Development Agency under the Ministry of Finance, and D. Kuldasheva, responsible for the Agency’s PPP projects in the healthcare sector.
During the visit, meetings were held with representatives of the Ministry of Finance and the Treasury of Turkey, the General Directorate of Highways, the Strategy and Budget Department, during which information was exchanged with the relevant state bodies, i.e. ministries and departments.
The working group also got acquainted with the PPP projects implemented in the health care system of Turkey, their financing and implementation methods. The impact of PPP projects on the state budget, their fiscal risks were also studied, in connection with this, an exchange of experience took place.
Also, during the meeting with the leadership of the “Renaissance Holding”, it was possible to get acquainted with the mechanism for the design, construction and operation of medical facilities based on PPP in Turkey.
As a result of the meeting, a number of agreements were reached on the introduction of Turkish experience in our country.