“Metito Utilities Limited” kompaniyasi “Namangan shahar oqova suv tozalash inshootini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish” loyihasi bo‘yicha tender g‘olibi bo‘ldi
2021 yil 23 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi binosida bo‘lib o‘tgan tadbirda “Namangan shahar oqova suv tozalash inshootini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish” loyihasi bo‘yicha Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya birlashgan qirolligining “Metito Utilities Limited” kompaniyasi tender g‘olibi deb e’lon qilindi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 30 noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-4040-sonli qaroriga muvofiq Osiyo taraqqiyoti banki ko‘magida Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, “O‘zsuvta’minot” AJ hamda Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Ushbu loyiha bo‘yicha 2 bosqichli ochiq va shaffof tender jarayonlari o‘tkazildi. 1-bosqichda loyihaga qiziqish bildirgan 23 ta xorij kompaniyaga dastlabki malakani baholash (RFQ) shartlari yuborildi. Tender jarayonining 2-bosqichida Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya birlashgan qirolligining “Metito Utilities Limited” kompaniyasi hamda Niderlandiyaning “Almar Water Solutions BV” konsortsium kompaniyasi ishtirok etdi.
Moliyaviy takliflar bo‘yicha yillik erkin foydalanganlik uchun to‘lov bo‘yicha Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya birlashgan qirolligi Gernsi orolining “Metito Utilities Limited” kompaniyasi tomonidan 97,5 mlrd.so‘m va Niderlandiya davlatining “Almar Water Solutions BV” konsortsium kompaniyasi tomonidan 103,1 mlrd.so‘m taklifi bildirdi.
Joriy yilning 20 dekabrь kuni mazkur loyiha bo‘yicha idoralararo tender komissiyasi tomonidan “Metito Utilities Limited” kompaniyasi moliyaviy takliflar bo‘yicha yillik erkin foydalanganlik uchun to‘lovning eng past narxini, ya’ni yillik to‘lov 9 mln AQSh dollari taklif etdi va xalqaro tender g‘olibi deb topildi.
Ma’lumot uchun: “Namangan shahar oqova suv tozalash inshootini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurish” loyihasining qiymati 90 mln AQSh dollarini tashkil etadi. Muddati esa 25 yil, shundan dastlabki 2 yili qurilish davri etib belgilandi.
Loyiha doirasida quvvati sutkasiga 100 ming m3 oqova suvlarini tozalashga mo‘ljallangan inshootni va 7,5 km uzunlikdagi oqova suv tarmoqlarini qurish nazarda tutilgan.

On December 23, 2021, at the announcement ceremony held at the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan, the company “Metito Utilities Limited” from the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland was announced as the winner of the international tender for the project of “Construction of wastewater treatment plant in Namangan city on the basis of public-private partnership”.
The work on this project was carried out with the support of the Asian Development Bank together with the PPP Development Agency, Ministry of Housing and Communal Services and “Uzsuvtaminot” JSC in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 30, 2018 №PP-4040 “On additional measures for the development of drinking water supply and wastewater systems in the Republic of Uzbekistan”.
Two-staged open and transparent tender (bidding) was held for this project. In the first stage of the tender, 23 foreign companies interested in the project were sent a Request for Qualification (RFQ) document. In the second stage of the tender “Metito Utilities Limited” (UK), as well as the consortium “Almar Water Solutions BV” (Netherlands) were bidding.
According to the financial proposals provided, the sum of the availability payment of the company “Metito Utilities Limited” from the UK is 97.5 billion soums, and the company “Almar Water Solutions BV” from the Netherlands proposed 103.1 billion soums of availability payment.
On December 20 of this year, the interdepartmental tender commission for this project recognized the company “Metito Utilities Limited” (UK) as the winner of the international tender that offered the lowest price for availability payment according to the financial proposal – an annual payment of 9 million USD.
For reference: The cost of the project “Construction of wastewater treatment plant in Namangan city on the basis of public-private partnership” is 90 million USD. Project term is 25 years, of which the first 2 years are the construction period.
The project provides for the construction of wastewater treatment plant with a capacity of 100,000 m3 per day and construction of wastewater network with a length of 7.5 km.