Agentlik tomonidan kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar yuzasidan ma’lumot
Agentlik tomonidan mas’ul vazirlik va takilotlar bilan hamkorlikda 2021 yil davomida kommunal xizmat ko‘rsatish sohasida 5ta DXSh loyihasini amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Jumladan, bugungi kun holatiga 3 ta loyiha bo‘yicha DXSh bitimi imzolangan. Bular:
-Osiyo taraqqiyot banki ko‘magida Toshkent shahri issiqlik ta’minoti tizimlarini modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish loyihasi (loyiha qiymati – 1 363 mln. evro; loyiha muddati – 30 yil) bo‘yicha xususiy tashabbuskor – Frantsiyaning “Veolia” kompaniyasi bilan DXSh bitimi imzolandi (30.09.2021);
– “City Building Sales” MChJ tashabbusi bilan Xorazm viloyatining Yangibozor tumanida (loyiha qiymati – 0,5 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 10 yil) va Yangiariq tumanida (loyiha qiymati – 0,9 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 10 yil) ichimlik suvi ta’minoti sifatini yaxshilash buyicha DXSh bitimi imzolandi;
– “Ziyo 2002NX” MChJ tashabbusi bilan Andijon viloyati Bo‘ston tumanida ijtimoiy soha ob’ektlarining isitish tizimini modernizatsiya qilish (loyiha qiymati – 0,6 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 10 yil) loyihasi bo‘yicha bitim imzolandi.
Bundan tashqari ayni kunda Namangan shahar kanalizatsiya tozalash inshootini modernizatsiya qilish DXSh loyihasi (loyiha qiymati – 50,4 mln. AQSh dollari; loyiha muddati – 25 yil) bo‘yicha tender jarayonining 2-bosqichi davom etmoqda.
Shuningdek, 2022-2026 yillar davomida kommunal sohada yana 6 ta loyiha bo‘yicha hujjatlarni tayyorlash va o‘rganish jarayonlari davom etmoqda. Bular:
– Toshkent shahar oqova tozalash inshootini davlat-xususiy sheriklik asosida modernizatsiya qilish va boshqaruvga berish;
– Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumanida ichimlik suvi inshootlari hamda tarmoqlar qurish va ichimlik suvi sifatini yaxshilash;
– Qarshi shahri suv oqova kanalizatsiya tizimini qurish;
– Namangan viloyatida Issiqlik ta’minotini DXSh asosida modernizatsiya qilish;
– Jizzax va Buxoro viloyatlarida issiqlik ta’minoti tizimini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida modernizatsiya qilish;

Информация о проектах, реализуемых Агентством в сфере ЖКХ
Агентство совместно с профильными министерствами и ведомствами работает над реализацией 5 проектов ГЧП в сфере ЖКХ в 2021 году. В частности, на сегодняшний день подписаны соглашения о ГЧП по 3 проектам. Это:
– Подписано соглашение о ГЧП с французской компанией Veolia ( 30.09.2021), частным инициатором проекта по модернизации и управлению тепловыми системами в Ташкенте при поддержке Азиатского банка развития (стоимость проекта – 1 363 млн евро; продолжительность проекта – 30 лет);
– По инициативе ООО « City Building Sales » подписано соглашение об улучшении качества питьевого водоснабжения в Янгибазарском районе Хорезмской области (стоимость проекта – 0,5 млн долларов США; продолжительность проекта – 10 лет) и Янгиарикском районе (стоимость проекта – 0,9 млн долларов США; продолжительность проекта – 10 лет);
– По инициативе ООО «Ziyo 2002NX» подписано соглашение по проекту модернизации системы отопления социальных объектов в Бостанском районе Андижанской области (стоимость проекта – 0,6 млн долларов США; продолжительность проекта – 10 лет).
Кроме того, продолжается второй этап тендерного процесса по проекту модернизации Наманганских городских очистных сооружений (стоимость проекта – 50,4 млн долларов США; продолжительность проекта – 25 лет).
Также в течение 2022-2026 годов ведется подготовка и проработка документов еще по 6 проектам в сфере ЖКХ. Это:
– Модернизация и управление Ташкентскими очистными сооружениями на основе государственно-частного партнерства;
– Строительство сооружений и сетей питьевого водоснабжения и улучшение качества питьевой воды в Дехканабадском районе Кашкадарьинской области;
– Строительство канализации в Карши;
– Модернизация теплоснабжения Наманганской области на основе ГЧП;
– Модернизация системы теплоснабжения Джизакской и Бухарской областей на условиях государственно-частного партнерства;