Oʼzbekiston Respublikasining 2019 yil 10 maydagi “Davlat-xususiy sheriklik toʼgʼrisida»gi OʼRQ-537-son Qonuni, Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 26 apreldagi “Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibini takomillashtirish toʼgʼrisida”gi 259-sonli qaroriga asosan “Mumtoz Murodxon Ceramic” masʼuliyati cheklangan jamiyat tomonidan Fargʼona viloyati, Rishton tumanidagi “Hunarmandlar markazi” faoliyatini davlat-xususiy sheriklik asosida yoʼlga qoʼyish boʼyicha tashabbus taklifi, shu jumladan loyiha kontseptsiyasi taqdim etilgan.
Mazkur loyiha Fargʼona viloyati, Rishton tumanidagi “Hunarmandlar markazi”da ilgʼor boshqaruv va xususiy sherik tajribasini joriy etgan holda 300 nafar hotin-qizlarni bandligini taʼminlash orqali hunarmandchilik asosida qoʼlda shoyi matolar, shu jumladan aʼlo baxmal toʼqish hajmini yiliga 18100 metr ishlab chiqarishga erishish va realizatsiya qilishni rejalashtirgan.
“DXSh toʼgʼrisida”gi Qonunning 17-moddasiga binoan, qiziqish bildirish uchun soʼrov va tender takliflari olingan taqdirda, Fargʼona viloyati hokimligi tomonidan loyihaning xususiy tashabusskori va qiziqish bildirgan uchinchi tomonlar ishtirokida xususiy sherikni aniqlash uchun tender oʼtkaziladi.

В соответствии с Законом Республики Узбекистан № ЗРУ-537 от 10 мая 2019 года «О государственно-частном партнерстве», с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 апреля 2020 года № 259 «О совершенствовании порядка реализации проектов государственно-частного партнерства», общество с ограниченной ответственностью “Mumtoz Murodxon Ceramic” были представлены инициативное предложение по налаживанию деятельности “Центра ремесленников” в Риштанский районе Ферганской области на основе государственно-частного партнерства, в том числе концепция проекта.
Данный проект предусматривает достижение и реализацию 18100 метров в год производства шелковых тканей ручной работы, в том числе превосходного бархатного ткачества на основе ремесел, путем обеспечения занятости 300 женщин в “центре ремесленников” Риштанском районе Ферганской области, с внедрением передового опыта управления и опыта частного партнера.