Oʼzbekiston Respublikasining 2019 yil 10 maydagi “Davlat-xususiy sheriklik toʼgʼrisida»gi OʼRQ-537-son Qonuni, Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 26 apreldagi “Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish tartibini takomillashtirish toʼgʼrisida”gi 259-sonli qaroriga asosan “Mumtoz Murodxon Ceramic” masʼuliyati cheklangan jamiyat tomonidan Fargʼona viloyati, Rishton tumanidagi “Hunarmandlar markazi” faoliyatini davlat-xususiy sheriklik asosida yoʼlga qoʼyish boʼyicha tashabbus taklifi, shu jumladan loyiha kontseptsiyasi taqdim etilgan.
Mazkur loyiha Fargʼona viloyati, Rishton tumanidagi “Hunarmandlar markazi”da ilgʼor boshqaruv va xususiy sherik tajribasini joriy etgan holda 300 nafar hotin-qizlarni bandligini taʼminlash orqali hunarmandchilik asosida qoʼlda shoyi matolar, shu jumladan aʼlo baxmal toʼqish hajmini yiliga 18100 metr ishlab chiqarishga erishish va realizatsiya qilishni rejalashtirgan.
“DXSh toʼgʼrisida”gi Qonunning 17-moddasiga binoan, qiziqish bildirish uchun soʼrov va tender takliflari olingan taqdirda, Fargʼona viloyati hokimligi tomonidan loyihaning xususiy tashabusskori va qiziqish bildirgan uchinchi tomonlar ishtirokida xususiy sherikni aniqlash uchun tender oʼtkaziladi.

In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. LRU-537 dated May 10, 2019 “On public-private partnership”, and with the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated April 26, 2020
No. 259 “On improving the procedure for implementing public-private partnership projects “Mumtoz Murodxon Ceramic” limited liability company presented an initiative proposal, including the concept of the project, to establish the activities of the “Center of Craftsmen” in the Rishtan district of the Fergana region on the basis of public-private partnership.
This project provides for the achievement and implementation of 18,100 meters per year of production of handmade silk fabrics, including excellent velvet weaving based on crafts, by providing employment for 300 women in the “Center of Craftsmen” in the Rishtan district of Fergana region, with the introduction of advanced management experience and the experience of a private partner.
The request for the expression of interest of the bidders in participating in the tender and the tender proposal must be submitted by October 9, 2021 until 18.00 Tashkent time.
Fergana region, Fergana city, A. Navoi street 15 (Khokimiyat of Fergana region info@ferghana.uz).
In accordance with article 17 of the Law “On PPP”, in case of receiving a request for expressions of interest and bids, the Khokimiyat of the Fergana region will hold a tender to identify a private partner with the participation of a private initiator of the project and interested third parties.