XMK ko'magida O'zbekistonda dializ xizmatlarini ko'rsatish bo'yicha loyiha ishga tushirildi
2020 yil 17 dekabrda O’zbekiston Respublikasi Moliya vazirligida yuqori sifatli dializ xizmatlarini ko’rsatish bo’yicha xususiy sherikni tanlash bo’yicha xalqaro tender g’olibini – Osiyodagi eng yirik va tez rivojlanayotgan dializ xizmatlarini etkazib beruvchi – Nephroplus kompaniyasini e’lon qilish uchun matbuot anjumani bo’lib o’tdi.
Nephroplus kompaniyasi 1000 dan ortiq bemorlarga hayotiy muhim dializ xizmatlarini ko’rsatish uchun Toshkent shahri, Qoraqalpog’iston Respublikasi va Xorazm viloyatida to’rtta dializ klinikasini moliyalashtirish, qurish, jihozlash, o’qitish va ulardan foydalanish bo’yicha tenderda g’olib chiqdi.
Jahon banki guruhining a’zosi bo’lgan Xalqaro Moliya Korporatsiyasi O’zbekiston moliya vazirligi va sog’liqni saqlash vazirligining tranzaktsion maslahatchisi sifatida davlat-xususiy sektor hamkorligini (DXSh) eng yaxshi sanoat standartlariga muvofiq dializ bilan davolashni ta’minlash, bemorlarning shaxsiy xarajatlarini talab qilmaydigan sifatli davolashni ta’minlash va infektsiya xavfini kamaytirish bo’yicha loyihasini ishlab chiqishda ko’mak berdi. IFC va Jahon banki Sog’liqni saqlash vazirligiga xalqaro talablarga muvofiq dializ terapiyasi standartlarini yangilashga yordam berdi va bemorlarning klinik ko’rsatkichlari va bemorlarning ijtimoiy mavqeiga asoslangan shaffof tanlov mezonlariga muvofiq tartiblarini ishlab chiqdi.
«O’zbekiston hukumati sifatli va arzon tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishga sodiqdir», dedi O’zbekiston moliya vaziri Timur Ishmetov. «Ushbu birinchi turdagi DXSh sog’liqni saqlash xizmatlarini modernizatsiyalashga yordam beradi va butun mamlakat bo’ylab bemorlar uchun sifatli diyaliz davolash imkoniyatini kengaytiradi.»
Xususan, Loyiha qishloq joylaridan kelgan bemorlarga katta foyda keltiradi, chunki «Nephroplus» O’zbekistonda birinchi marta peritoneal diyaliz amaliyotini boshlaydi. Peritoneal diyalizni davolash bemorlarga uyda diyaliz davolash imkoniyatini beradi, bu sayohat vaqtini va oilaviy xarajatlarni kamaytiradi. Shunday qilib, diyaliz terapiyasidan foydalanish qishloq va chekka hududlarga ham kengaytiriladi, bu mamlakat uchun muhim yangilikdir.
Davom etayotgan COVID-19 pandemiyasiga qaramay, dunyodagi uchta yirik dializ kompaniyalaridan takliflar kelib tushdi. Eng yaxshi moliyaviy taklif «Nephroplus»tomonidan kiritilgan. O’zbekiston va Markaziy Osiyoda birinchi marta davlat arizalarni qabul qilish va tender o’tkazish uchun elektron platformadan foydalanildi.
DXSh O’zbekistonning o’sib borayotgan infratuzilma ehtiyojlarini qondirish uchun xususiy sektor tajribasi va resurslaridan foydalanishda davom etmoqda. Ushbu loyiha qayta tiklanadigan energetikaning rekord darajada past tariflarini o’rnatgan DXShning quyosh energetikasi sohasidagi loyihasining muvaffaqiyatini davom ettiradi.
«Ushbu loyiha nafaqat bemorlarning hayot sifatini yaxshilashga, balki ko’plab odamlarning hayotini saqlab qolishga yordam beradi», dedi Vibke Shlyomer, IFCning Evropa va Markaziy Osiyo bo’yicha direktori. “Garchi pandemiya dunyo e’tiborini o’ziga qaratgan bo’lsa va koronavirus bilan kasallanmagan bemorlarga etarli tibbiy yordam ko’rsatilishiga to’siq bo’layotgan bo’lsa-da, biz O’zbekiston hukumati sog’liqni saqlash tizimini takomillashtirish bo’yicha DXSh loyihalari bo’yicha tanlovni muvaffaqiyatli o’tkazayotganidan mamnunmiz. Ushbu DXSh loyihasi surunkali kasalliklarga chalingan bemorlarga kerakli sifatli davolanish va yordam ko’rsatishda yordam beradi. »
«Nephroplus» bilan DXSh shartnomasi 30 kun ichida imzolanishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, bugungi kunda Moliya vazirligi va Sog’liqni saqlash vazirligi IFC bilan O’zbekistonning uchta mintaqasida saraton kasalliga chalingan bemorlar uchun nurlanish terapiyasini taqdim etadigan kasalxonani moliyalashtirish, qurish, jihozlash va shuningdek tibbiy xodimlarni ishga qabul qilish va o’qitish hamda loyihasi bo’yicha ikkita yangi maslahat shartnomalarini tuzdilar.

В Узбекистане при поддержке МФК запускается проект по предоставлению услуг диализа
17 декабря 2020 в Министерстве Финансов Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция для объявления победителя международного тендера по выбору частного партнера для предоставления высококачественных услуг диализа – крупнейшего и быстрорастущего поставщика диализных услуг в Азии компанию «Nephroplus».
Компания «Nephroplus» выиграла тендер на финансирование, строительство, оснащение, обучение персонала и управление четырьмя диализными клиниками в городе Ташкенте, Республике Каракалпакстан и Хорезмской области для оказания жизненно важных диализных услуг более 1000 пациентам.
Международная финансовая корпорация, член Группы Всемирного банка, в качестве транзакционного советника Министерства финансов и Министерства здравоохранения Узбекистана оказала содействие в структурировании государственно-частного партнерства (ГЧП) по предоставлению диализного лечения в соответствии с лучшими отраслевыми стандартами, для обеспечения качественного ухода, не требующего личных расходов пациентов, и снижения риска инфицирования. IFC и Всемирный банк помогли Министерству здравоохранения обновить стандарты диализной терапии в соответствии с международными требованиями и разработать процедуру отбора и направления пациентов на диализное лечение в соответствии с прозрачными критериями отбора, основанными на клинических показателях и социальном положении пациентов.
“Правительство Узбекистана привержено расширению доступа к качественным и доступным медицинским услугам, – отметил министр финансов Узбекистана Тимур Ишметов. – Подобное первое в своем роде ГЧП поможет модернизировать медицинские услуги и расширить доступ к качественному диализному лечению для пациентов по всей стране”.
В частности, Проект в значительной степени принесет пользу пациентам из сельских районов, поскольку компанией «Nephroplus» впервые будет запущена практика перитонеального диализа в Узбекистане. Лечение перитонеальным диализом позволяет пациентам получать диализное лечение у себя дома, сокращая время в пути и расходы семьи. Таким образом, доступ к диализной терапии будет распространен на сельские и отдаленные районы, что является важным нововведением для страны.
Невзирая на продолжающуюся пандемию COVID-19, были получены тендерные предложения от трех крупнейших мировых диализных компаний. Лучшее финансовое предложение было сделано компанией «Nephroplus». Впервые в Узбекистане и в Центральной Азии государство использовало электронную платформу для получения заявок и проведения тендера.
ГЧП продолжает привлекать опыт и ресурсы частного сектора для удовлетворения растущих инфраструктурных потребностей Узбекистана. Данный проект продолжает успех проекта ГЧП в области солнечной энергетики, который позволил установить рекордно низкие тарифы на возобновляемую энергию.
«Данный проект не только улучшит качество жизни пациентов, но и спасет многие жизни», – отметила Вибке Шлёмер, директор МФК по Европе и Центральной Азии. «Несмотря на то, что пандемия притянула внимание всего мира к себе и препятствует пациентам, не инфицированным коронавирусом, получать надлежащую медицинскую помощь, мы рады видеть, что, Правительство Узбекистана успешно проводит тендерный отбор проектов ГЧП для улучшения системы здравоохранения в Узбекистане. Данный проект ГЧП поможет пациентам с хроническими заболеваниями получить необходимое качественное лечение и уход».
Ожидается, что соглашение о ГЧП с компанией «Nephroplus» будет подписано в течение 30 дней.
Помимо этого, сегодня Министерство финансов и Министерство здравоохранения заключили два новых консультативных соглашения с IFC по проекту финансирования, строительства, оснащения и содержания новой многопрофильной больницы, а также по проекту финансирования, строительства, оснащения, найма и обучения медицинского персонала и предоставления услуг лучевой терапии онкологическим больным в трех областях Узбекистана.