O‘zbekistonda yuqori sifatli dializ xizmatlarini ko‘rsatish DXSh loyihasi bo‘yicha investorlar konferentsiyasi o‘tkazildi
Poytaxtimizda “O‘zbekistonda yuqori sifatli dializ xizmatlarini ko‘rsatish” davlat-xususiy sherikligi loyihasi doirasida tender ishtirokchilari uchun konferentsiya bo‘lib o‘tdi. Konferentsiya O‘zbekiston Respublikasi Davlat-xususiy sherikligi agentligi (DXSh), Moliya vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tashkil etildi.
Investorlar uchun konferentsiya doirasida dastlabki kvalifikatsiya bosqichidan o‘tgan kompaniyalar tender hujjatlari, loyihaning moliyaviy, texnik va yuridik jihatlari hamda tenderni o‘tkazish muddatlarini muhokama qilishadi. Savol va javoblar uchun sessiyalar ham ko‘zda tutilgan. «Investorlar uchun konferentsiya o‘tkazish jahon amaliyati hisoblanib kompaniyalar uchun o‘ta muhim ahamiyat kasb etadi, chunki u investorlarning loyiha haqidagi fikrlari va u borasidagi ularni tashvishlantirayotgan narsalarni tushinish hamda xalqaro investorlar uchun qiziq bo‘ladigan va ko‘p yillar davomida ishlaydigan loyihani tayyorlash uchun tender hujjatlariga fikr-mulohazalar olish imkoniyatini beradi. G‘olib chiqqan ishtirokchi O‘zbekistonda bir necha dializ markazlarini moliyalashtiradi, quradi yoki ta’mirlaydi, jihozlaydi, xizmat ko‘rsatadi va faoliyatini yuritadi, va kelishuv amal qilish davrida, 10 yil mobaynida, mijozlarga dializ xizmatlarini ko‘rsatadi», – dedi G‘olib Xoljigitov, Davlat-xususiy sherikligi agentligi direktori.
Tenderning keyingi bosqichlari o‘z ichiga tender ishtirokchilariga tender hujjatlarini, jumladan DXSh to‘g‘risidagi kelishuvni o‘rganib chiqish va kelgusida texnik va moliyaviy takliflarini taqdim qilish sharti bilan o‘z fikr-mulohazalarini berish imkoniyatini beradi. Eng yaxshi moliyaviy taklif bergan ishtirokchi g‘olib deb e’lon qilinadi va Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan DXSh to‘g‘risidagi kelishuvni imzolaydi.
Mazkur loyiha O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash sohasida 2019 yil may oyida qabul qilingan DXSh to‘g‘risidagi qonunga muvofiq amalga oshiriladigan birinchi DXSh loyihasi va umuman respublikada DXSh sohasida ikkinchi loyiha bo‘lib hisoblanadi. Loyiha 10 million dollargacha to‘g‘ridan-to‘g‘ri xususiy investitsiyalarni jalb qilishga yordam berishi kutilmoqda. Loyiha natijasida buyrak xastaligining so‘nggi bosqichidagi 1100 dan ziyod bemor, jumladan bolalar eng ilg‘or xalqaro amaliyotga mos dializ xizmatlaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Hozirda tenderda jahonda dializ bo‘yicha beshta eng yirik global investorlar safiga kiradigan oltita xalqaro operator, jumladan uchta kompaniya ishtirok etmoqda. Bular Germaniya, Shveytsariya, Shvetsiya, Turkiya va Hindistondagi kompaniyalardir.
Loyiha, davlat organlariga DXSh loyihalarini tayyorlash va amalga oshirishda ko‘maklashishga ixtisoslashgan va dunyo bo‘ylab DXSh loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha muvaffaqiyatli tajribaga ega bo‘lgan, Jahon Banki Guruhi a’zosi bo‘lmish, Xalqaro Moliya Korporatsiyasining (IFC) konsulьtatsion ko‘magida amalga oshiriladi.

Состоялась конференция для участников тендера в рамках Проекта государственно-частного партнерства «Предоставление высококачественных услуг диализа Узбекистане».
Сегодня в Tashkent International Hotel состоялась конференция для участников тендера в рамках Проекта государственно-частного партнерства «Предоставление высококачественных услуг диализа Узбекистане». Организаторами конференции являются Агентство по развитию ГЧП Республики Узбекистан, Министерство здравоохранения и Министерство финансов Республики Узбекистан.
В рамках конференции для инвесторов компании, прошедшие предварительную квалификацию, будут обсуждают тендерную документацию, коммерческие, технические и юридические аспекты проекта, а также сроки проведения тендера. Предусмотрены также сессии для вопросов и ответов.  «Проведение конференции инвесторов является международной практикой и чрезвычайно важно для компаний, поскольку это дает возможность понять мнения и опасения о Проекте со стороны инвесторов, а также получить комментарии к тендерной документации для подготовки проекта, который будет интересен для международных инвесторов и который будет работать много лет. Победивший участник будет финансировать, строить или ремонтировать, оборудовать, обслуживать и эксплуатировать несколько диализных центров в Узбекистане, предоставляя пациентам услуги диализа на срок действия соглашения – 10 лет», – сказал Голиб Холжигитов, Директор Агентства по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов Республики Узбекистан
Дальнейшие этапы тендера включают в себя предоставление участникам тендера возможности изучить Тендерную документацию включая Соглашение о ГЧП и предоставить свои комментарии с последующим представлением технических и финансовых предложений: Участник, представивший лучшее финансовое предложение, будет объявлен победителем и подпишет соглашение о ГЧП с Министерством здравоохранения.
Данный Проект является вторым проектом ГЧП в Узбекистане, и первым проектом ГЧП в здравоохранении, реализованным в Узбекистане в рамках Закона о ГЧП, который был принят в мае 2019 года. Ожидается, что проект поможет привлечь до 10 миллионов долларов прямых частных инвестиций. В результате Проекта более 1100 пациентам с терминальной стадией почечной недостаточности, включая детей, получат доступ к услугам диализа в соответствии с лучшей международной практикой.
В настоящее время в тендере участвуют шесть международных операторов, включая три компании, которые входят в пятерку крупнейших глобальных инвесторов по диализу в мире: компании из Германии, Швейцарии, Швеции, Турции и Индии.
Проект реализуется при консультационной поддержке Международной финансовой корпорации (IFC), члена Группы Всемирного Банка, которая специализируется на содействии государственным органам в подготовке и реализации ГЧП проектов и имеет успешный опыт в реализации проектов ГЧП по всему миру.