O‘zbekistonda yuqori sifatli dializ xizmatlarini ko‘rsatish DXSh loyihasi bo‘yicha investorlar konferentsiyasi o‘tkazildi
Poytaxtimizda “O‘zbekistonda yuqori sifatli dializ xizmatlarini ko‘rsatish” davlat-xususiy sherikligi loyihasi doirasida tender ishtirokchilari uchun konferentsiya bo‘lib o‘tdi. Konferentsiya O‘zbekiston Respublikasi Davlat-xususiy sherikligi agentligi (DXSh), Moliya vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tashkil etildi.
Investorlar uchun konferentsiya doirasida dastlabki kvalifikatsiya bosqichidan o‘tgan kompaniyalar tender hujjatlari, loyihaning moliyaviy, texnik va yuridik jihatlari hamda tenderni o‘tkazish muddatlarini muhokama qilishadi. Savol va javoblar uchun sessiyalar ham ko‘zda tutilgan. «Investorlar uchun konferentsiya o‘tkazish jahon amaliyati hisoblanib kompaniyalar uchun o‘ta muhim ahamiyat kasb etadi, chunki u investorlarning loyiha haqidagi fikrlari va u borasidagi ularni tashvishlantirayotgan narsalarni tushinish hamda xalqaro investorlar uchun qiziq bo‘ladigan va ko‘p yillar davomida ishlaydigan loyihani tayyorlash uchun tender hujjatlariga fikr-mulohazalar olish imkoniyatini beradi. G‘olib chiqqan ishtirokchi O‘zbekistonda bir necha dializ markazlarini moliyalashtiradi, quradi yoki ta’mirlaydi, jihozlaydi, xizmat ko‘rsatadi va faoliyatini yuritadi, va kelishuv amal qilish davrida, 10 yil mobaynida, mijozlarga dializ xizmatlarini ko‘rsatadi», – dedi G‘olib Xoljigitov, Davlat-xususiy sherikligi agentligi direktori.
Tenderning keyingi bosqichlari o‘z ichiga tender ishtirokchilariga tender hujjatlarini, jumladan DXSh to‘g‘risidagi kelishuvni o‘rganib chiqish va kelgusida texnik va moliyaviy takliflarini taqdim qilish sharti bilan o‘z fikr-mulohazalarini berish imkoniyatini beradi. Eng yaxshi moliyaviy taklif bergan ishtirokchi g‘olib deb e’lon qilinadi va Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan DXSh to‘g‘risidagi kelishuvni imzolaydi.
Mazkur loyiha O‘zbekistonda sog‘liqni saqlash sohasida 2019 yil may oyida qabul qilingan DXSh to‘g‘risidagi qonunga muvofiq amalga oshiriladigan birinchi DXSh loyihasi va umuman respublikada DXSh sohasida ikkinchi loyiha bo‘lib hisoblanadi. Loyiha 10 million dollargacha to‘g‘ridan-to‘g‘ri xususiy investitsiyalarni jalb qilishga yordam berishi kutilmoqda. Loyiha natijasida buyrak xastaligining so‘nggi bosqichidagi 1100 dan ziyod bemor, jumladan bolalar eng ilg‘or xalqaro amaliyotga mos dializ xizmatlaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Hozirda tenderda jahonda dializ bo‘yicha beshta eng yirik global investorlar safiga kiradigan oltita xalqaro operator, jumladan uchta kompaniya ishtirok etmoqda. Bular Germaniya, Shveytsariya, Shvetsiya, Turkiya va Hindistondagi kompaniyalardir.
Loyiha, davlat organlariga DXSh loyihalarini tayyorlash va amalga oshirishda ko‘maklashishga ixtisoslashgan va dunyo bo‘ylab DXSh loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha muvaffaqiyatli tajribaga ega bo‘lgan, Jahon Banki Guruhi a’zosi bo‘lmish, Xalqaro Moliya Korporatsiyasining (IFC) konsulьtatsion ko‘magida amalga oshiriladi.

A conference was held for bidders in the framework of the Public-Private Partnership Project “Providing high-quality dialysis services to Uzbekistan”.
A conference for tenderers within the framework of the Public-Private Partnership Project “Providing high-quality dialysis services in Uzbekistan” was held today at Tashkent International Hotel. The conference is organized by the PPP Development Agency of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Health and the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan.
Within the framework of the conference, pre-qualified companies for investors will discuss tender documentation, commercial, technical and legal aspects of the project, as well as the timing of the tender. Question and answer sessions are also provided. “Holding a conference of investors is an international practice and is extremely important for companies, as it provides an opportunity to understand the opinions and concerns of the Project on the part of investors, as well as receive comments on tender documentation for preparing a project that will be interesting for international investors and which will work for many years . The winning participant will finance, build or repair, equip, maintain and operate several dialysis centers in Uzbekistan, providing patients with dialysis services for the duration of the agreement – 10 years, ”said Golib Kholzhigitov, Director of the Public-Private Partnership Development Agency under the Ministry of Finance of the Republic Uzbekistan
Further stages of the tender include providing bidders with the opportunity to study the Tender Documentation including the PPP Agreement and provide their comments with the subsequent submission of technical and financial proposals: The bidder submitting the best financial proposal will be announced as the winner and sign the PPP agreement with the Ministry of Health.
This project is the second PPP project in Uzbekistan, and the first public-private PPP project implemented in Uzbekistan under the PPP Law, which was adopted in May 2019. The project is expected to help attract up to $ 10 million in direct private investment. As a result of the Project, more than 1,100 patients with end-stage renal failure, including children, will have access to dialysis services in accordance with international best practices.
Currently, six international operators are participating in the tender, including three companies that are among the five largest global dialysis investors in the world: companies from Germany, Switzerland, Sweden, Turkey and India.