DXSh tamoyili asosida Toshkent shahrining issiqlik tarmog'ini uzoq muddati foydalanish va modernizatsiya qilish loyihasi bo'yicha qiziqish bildirish uchun so'rovnoma e'lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi hukumati mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiya qilish orqali iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida energiya samaradorligini sezilarli darajada oshirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olingan. Butun mamlakat bo‘ylab tuman issiqlik tarmoqlarini rekonstruktsiya qilish ushbu dasturning muhim yo‘nalishlaridan biridir.
2020 yil 25 may kuni Toshkent shahri hokimiyatiga xususiy tashabbuskor tomonidan DXSh shartlari asosida Toshkent shahrining issiqlik tarmog‘ini uzoq muddatli foydalanish, saqlash va modernizatsiya qilish loyihasining kontseptsiyasi bo‘yicha taklif bilan chiqdi.
2019 yil 10 mayda qabul qilingan “Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida” gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga muvofiq, loyiha kontseptsiyasi 2020 yil 26 mayda Toshkent shahar hokimligi va Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi (DXSh agentligi) tomonidan tasdiqlangan va 2020 yil 16 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan ruxsat berildi.
Endi «Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida»gi qonunga muvofiq, Toshkent shahar hokimiyati malakali xususiy kompaniyalar – markaziy isitish tizimlarining operatorlarini loyihaga qiziqish bildirish uchun taklif etadi. Takliflarni Toshkent shahar hokimiyati va DXSh agentligi veb-saytlarida quydagi link orqali bildirish mumkin.
- https://tashkent.uz/en/news/objavlenie-zaprosa-na-vyrazhenii-interesa-v-otnoshenii-proekta-dolgosrochnoj-ekspluatatsii-tehnicheskogo-obsluzhivanija-i-modernizatsii-seti-tsentralizovannogo-teplosnabzhenija-goroda-tashkenta-na-uslovijah-gosudarstvenno-chastnogo-partnerstva-gchp
- https://pppd.uz/en/2020/06/16/toshkent-shahri-issiqlik-taminoti-tizimini-dxsh-shartlari-asosida-boshqaruvga-berish-boyicha-loyiha-konsepsiyasi-tasdiqlandi/
Tenderda qatnashishni istovchi tomonlar o‘zlarining o‘z murojaatlarini 2020 yil 3 avgustdan Toshkent vaqti bilan soat 12:00 dan kechiktirmay topshirishlari kerak.
DXSh to‘g‘risidagi qonunning 17-bandiga binoan, murojaat qabul qilingan taqdirda, Toshkent shahar hokimiyati Osiyo taraqqiyot banki (OTB) ko‘magi bilan loyihaning xususiy tashabbuskori va qiziqish bildirgan uchinchi tomon ishtirokida loyiha bo‘yicha xususiy sherikni aniqlash uchun xalqaro tender o‘tkazadi.

Launch of the Request for Expressions of Interest regarding the long-term operation, maintenance and modernization of the Tashkent City district heating network under Public-Private Partnership (PPP) modality
The Government of the Republic of Uzbekistan has set targets to significantly increase energy efficiency in all sectors of the economy through the modernization of existing production facilities. The countrywide rehabilitation of district heating networks is one of the key pillars of this program.
On 25 May 2020, a private initiator has delivered to the Tashkent City Municipality (TCM) an unsolicited proposal with an accompanying project concept form for the long-term operation, maintenance and modernization of the Tashkent City district heating network under PPP modality.
In line with the PPP law dated 10 May 2019, the project concept form has been approved by TCM and the Public-Private Partnership Development Agency (PPPDA) on 26 May 2020 and by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan on 16 June 2020.
As a next step under the PPP Law, TCM is now inviting qualified private district heating operators to submit an Expression of Interest (EOI) for the project in accordance with the requirements included in the request for EOI accessible on the websites of TCM and PPPDA:
- https://tashkent.uz/en/news/objavlenie-zaprosa-na-vyrazhenii-interesa-v-otnoshenii-proekta-dolgosrochnoj-ekspluatatsii-tehnicheskogo-obsluzhivanija-i-modernizatsii-seti-tsentralizovannogo-teplosnabzhenija-goroda-tashkenta-na-uslovijah-gosudarstvenno-chastnogo-partnerstva-gchp
- https://pppd.uz/en/2020/06/16/toshkent-shahri-issiqlik-taminoti-tizimini-dxsh-shartlari-asosida-boshqaruvga-berish-boyicha-loyiha-konsepsiyasi-tasdiqlandi/
Interested parties to participate in the tender should submit their EOI by no later than 3 August 2020, 12:00 noon (Tashkent Time).
In accordance with Art. 17 of the PPP Law, in case EOIs are received, TCM will organize with the support of the Asian Development Bank (ADB) an international competitive tender between the private initiator and interested third parties to award the Project.
“Following the publication of the Request for Expression of Interests in relation with the long-term operation, maintenance and modernization of the Tashkent City district heating network under Public-Private Partnership modality, the Tashkent City Municipality acting as Public Partner, in agreement with the Public-Private Partnership Development Agency, announces than no qualifying Expression of Interests have been received by the deadline of 3 August 2020, 12:00 noon (Tashkent Time)”