O‘zbekiston Respublikasi prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi aholi punktlarida telekommunikasiya infratuzilmasini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori mamlakatimizda telekommunikasiya infratuzilmasini modernizasiya qilish va kengaytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan kompleks tashkiliy-texnik choralar telekommunikasiya xizmatlarining sifatini yaxshilash va turlarini oshirish, shu jumladan mobil aloqa qamrovini kengaytirishga imkon bermoqda. Shu bilan birga, olis va qishloq aholi punktlarida, turistik va rekreasion hududlarda, magistral avtomobil’ va temir yo‘llari bo‘yida telekommunikasiya infratuzilmasini, shuningdek, Internet tarmog‘iga simsiz keng polosali ulanish tarmoqlarini rivojlantirish sur’atlari yetarli emas.
Shu maqsadda O‘zbekiston hukumati Jahon bankining dasturi asosida ushbu sohani yanada rivojlantirish va mavjudlarini takomilashtirish bo‘yicha hamkorlik aloqlarni yo‘lga qo‘ygan. Moliya vazirligi, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi va Jahon banki mutaxassislaridan iborat delegasiya «Digital Casa» dasturi asosida davlat-xususiy sherikligi loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha muhokamalar olib bordi. Jahon banki mutaxassislarining qayd etishicha loyihaning umumiy qiymati 178 mln AQSh dollarini tashkil etadi.
Uchrashuvda qayd etilganidek mazkur dastur asosidagi loyiha 5 ta kompanentni o‘z ichiga qamrab oladi. Muhokamalarda tomonlar loyihani amalga oshiruvchi guruhga IT sohasida katta bilim va tajribaga ega mutaxassis va ekspertlarni jalb qilish masalasini ko‘rib chiqishdi.
Shu o‘rinda dastur asosida Davlat-xususiy sherikligi loyihalarini hayotga tadbiq etishning samardorligi va afzalliklari yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar dastur asosida DXSh loyihalarini amalga oshirish mumkin bo‘lgan yo‘nalishlar bo‘yicha muzokara o‘tkazdi. Jahon banki DXSh asosidagi loyihalarni boshlashga tayyor ekanliklarini qayd etishdi.
Shuningdek uchrashuvda ushbu sohadagi ishlarni jadallashtirish maqsadida aniq yo‘l xaritasini ishlab chiqish lozimligi va bu jarayon yaqin vaqtda nihoyasiga yetishi kerakligi qayd etildi. Ayni yo‘nalishdagi barcha ma’lumotlar batafsil o‘rganib chiqilgach, loyiha-baxolash xujjati tayyorlanadi. Ushbu xujjat tasdiqlangach 2020 yilning yanvar’ oyidan loyiha-baxolash xujjati asosida ishlar boshlanadi.

It is planned to implement public-private partnership projects in the field of telecommunications
Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for accelerated development of telecommunication infrastructure in populated areas of the Republic of Uzbekistan” Comprehensive organizational and technical measures for modernization and expansion of telecommunication infrastructure in the country are aimed at improving the quality of telecommunication services. and expanding the range of mobile services. At the same time, the pace of development of telecommunications infrastructure in remote and rural areas, in tourist and recreational areas, along highways and railways, as well as wireless broadband access to the Internet is insufficient.
To this end, the Government of Uzbekistan has established partnerships with the World Bank to further develop and improve the existing sector. A delegation of experts from the Ministry of Finance, the Public Private Partnership Development Agency and the World Bank held discussions on public-private partnership projects under the Digital Casa program. The total cost of the project is US $ 178 million.
As it was noted at the meeting, the project will involve 5 companies. During the discussions, the parties discussed the possibility of involving the project team in the field of IT specialists and experts with extensive IT knowledge and experience.
The sides exchanged views on the benefits and advantages of public-private partnerships. The sides discussed possible directions of implementation of PPP projects. The World Bank stated its willingness to launch PPP-based projects.
They also said that a clear roadmap should be developed to accelerate the work in this area and that the process should be completed soon. A detailed design study will be prepared after all the details of this area are reviewed. After the approval of this document, work will begin on the basis of the project evaluation report from January 2020.