TALABALAR TURAR JOYLARINI DAVLAT-XUSUSIY SHERIKLIK ASOSIDA BARPO ETISH BO‘YICHA AMALGA OSHIRILAYOTGAN LOYIHALAR TO‘G‘RISIDA MA’LUMOT
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 9 sentabrdagi “Respublika oliy ta’lim muassasalarida talabalarni turar joy bilan qamrab olish darajasini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 563-sonli qaroriga asosan 2022-2025 yillarda oliy ta’lim muassasalarining talabalari uchun davlat-xususiy sheriklik asosida 228 ta 91 200 o‘rinli talabalar turar joylarini barpo etish belgilangan.
Mazkur qarorga muvofiq, 2022 yilda 18 800 o‘rinli 47 ta talabalar turar joylari davlat-xususiy sheriklik asosida barpo etiladi.
2022 yilning 1 avgust holatiga umumiy quvvati 18 512 o‘rinli 1043,9 mlrd.so‘mlik 39 ta loyiha ustida ishlar olib borildi, shundan 12 ta (5150 o‘rinli 281,7 mlrd.so‘mlik) loyihaning bitimi rasmiylashtirildi, 5 ta (1900 o‘rinli 109,4 mlrd.so‘mlik) loyiha bo‘yicha bitim rasmiylashtirish bosqichida, 10 ta (6200 o‘rinli 383,4 mlrd.so‘mlik) loyiha bo‘yicha tender e’lon qilindi, 7 ta (2800 o‘rinli 168,0 mlrd. so‘mlik) loyiha bo‘yicha davlat tashabbusi bildirilib belgilangan tartib tender e’lonlari berildi, 5 ta (2462 o‘rinli 101,5 mlrd. so‘mlik) loyiha ustida ish olib borilmoqda.
2 Responses
1. Talabalar uchun turar joy izohi:
Assalom alekum men xam uz mahallada davlat sheriklik asosida talabalar uchun turar joy qurmoqchi edim kimga murojat qilishim kerak
• admin izohi:
Assalomu alaykum! Ushbu masala yuzasidan Siz O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish bo’limi boshlig’i Yusupov Doniyor mas’ul mutaxassisi Abdurahimov Farxod (71 207-17-38) hamda Moliya vazirligi huzuridagi Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish Agentligining Ta’lim, madaniyat, turizm va sport sohalari bo’yicha DXSh loyihalarini tahlil qilish bo’limi boshlig’i Duvlanov Anvar mas’ul mutaxassislari Hursanov Abduvohid, Umarov Farhod (71 203-03-07 (708)) ga murojaat qilishingiz mumkin.

ИНФОРМАЦИЯ О РЕАЛИЗУЕМЫХ ПРОЕКТАХ ГОСУДАРСТВЕННО-ЧАСТНОГО ПАРТНЕРСТВА ПО СТРОИТЕЛЬСТВУ СТУДЕНЧЕСКИХ ОБЩЕЖИТИЙ
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по повышению уровня проживания обучающихся в высших учебных заведениях республики» № 563 от 9 сентября 2021 г. в 2022-2025 годах будет построено 228 студенческих общежитий на 91 200 мест для студентов высших учебных заведений на основе государственно-частного партнерства (ГЧП).
Согласно данному Постановлению, в 2022 году будет построено 47 студенческих общежитий на 18 800 мест на основе ГЧП.
По состоянию на 1 августа 2022 года выполнены работы по 39 проектам общей мощностью 18 512 мест на сумму 1 043,9 млрд.сум, по 12 из которых подписаны соглашения (5 150 мест на сумму 281,7 млрд.сум); 5 проектов находятся на стадии оформления соглашений (1 900 мест на сумму 109,4 млрд.сум); по 10 проектам объявлен тендер (6200 мест на сумму 383,4 млрд.сум); по 7 проектам объявлено о проведении тендера по государственной инициативе (2 800 мест, 168,0 млрд.сум); а также 5 проектов находятся на стадии проработки (2462 мест, 101,5 млрд сумов).